YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eruygur'un BÇG'sine suç duyurusu
Eruygur'un BÇG'sine suç duyurusu
08 Ağustos 2013 20:10
Ergenekon Davası'nda kararlarını açıklayan mahkeme, yeni soruşturmaların kapısını da araladı.

Ümraniye'de bir gecekonduda el bombaları ele geçirilmesiyle başlayan 275 sanığın yargılandığı Ergenekon davasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, yeni soruşturmaların da açılması için suç duyurusunda bulundu.

Mahkeme, 2002 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'nda kurulan ve binlerce kişiyi fişlediği iddia edilen Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) hakkında suç duyurusunda bulundu. Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un talimatıyla kurulan CÇG'nin Cumhuriyet mitinglerini organize eden örgüt olduğu öne sürülüyor.

Binlerce kişiyi fişledi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaya konu olmayan CÇG hakkında suç duyurusunda bulundu. Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan Eruygur'un talimatıyla kurulduğu iddia edilen CÇG'nin binlerce vatandaşı fişlediği öne sürülüyor. Mahkeme, CÇG içinde yer alan kişiler hakkında gereğinin yapılması için Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

28 Şubat post-modern darbe sürecinde Genelkurmay bünyesinde kurulan Batı Çalışma Grubu'nun lağvedilmesinin ardından Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kurulan CÇG'nin 2002'den 2008'e kadar faaliyetlerini sürdürdüğü ifade ediliyor. Türkiye genelinde binlerce kişiyi fişlediği öne sürülen CÇG'nin Cumhuriyet Mitingleri'nin de organizatörü olduğu iddia ediliyor.

Yeni davalar yolda

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusu CÇG'yle de sınırlı kalmadı. Soruşturma sürecinde Ergenekon sanıkları Doğu Perinçek, Emcet Olcaytu gibi bazı sanıklardan ele geçen gizli nitelikli belgeler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Mahkeme, emekli Orgeneral Eruygur, eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu örgüt yöneticilerinin hakimiyet alanındaki diğer örgüt üyelerinin eylemlerinden de cezalandırılması için suç duyurusunda bulunuldu.

 

Yeni Şafak

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler