YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eruygur'dan 'örtülü' destek
Eruygur'dan 'örtülü' destek
16 Ekim 2010 09:39
Eski Jandarma Genel Komutanı Org. Eruygur döneminde örtülü ödenekten hayali şirketlere para aktarıldığı tespit edildi. Örtülü harcamalarıyla ilgili bir iddia ise Fatih Altaylı'dan geldi. Altaylı, örtülü ödenekten bazı gazetecilere para verildiğini yazdı

Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, Jandarma Genel Komutanlığı görevinde bulunduğu 2 yıllık dönemde örtülü ödenekten 7.5 milyon (trilyon) lira aktardığı iddiasıyla başlatılan soruşturmaya BDDK raporu damgasını vurdu.

Ergenekon savcılarının isteği üzerine BDDK murakıpları tarafından hazırlanan tespit raporunda 2004 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'ndan hayali bir şirkete dönemin parasıyla 600 milyar lira (600 bin TL) ödeme yapıldığı belirtildi. Raporda söz konusu ödemelerin hayali şirketlerden alınan mallara karşılık yapılmış gibi gösterildiği kaydedildi.

GAZETECİLERE PARA AKTARILDI

Jandarma Genel Komutanlığı örtülü ödeneğinden kaybolan 7,5 milyon TL için dikkat çeken iddiayı ise Gazeteci Fatih Altaylı köşesine taşıdı. Altaylı dünkü yazısında bazı gazetecilerin Eruygur'dan para aldığını ifade etti. "Benim kulağıma gelenleri aktarayım" diyerek iddiasını aktaran Altaylı, örtülü ödenekten gazetecilere aktarılan paralarla ilgili şu satırları kaleme aldı: "Bazı gazeteciler, daha doğrusu gazeteci kimliği altında dolaşıp gazetecilik dışı uğraşlara bulaşan, bu uğraşlarla güç ve makam elde etmeye çalışan bazıları, o dönemde Şener Eruygur'dan önemli miktarda para almışlar. (...) Bu paralar gazete için alınmış, kuruma verilmiş paralar da değil. Doğrudan doğruya o gazeteci veya gezetecilerin cebine giden, tabir yerindeyse indiragandi yapılmış paralar."

ERGENEKON SANIĞININ KİTAPLARI ALINMIŞ

Ergenekon sanığı Ergun Poyraz'ın Başbakan ve devlet büyüklerine hakaretler yağdırdığı kitaplardan Jandarma Genel Komutanlığı'nın binlerce satın aldığı ve basımı yapan yayınevine nakit ödeme yaptığı tespiti de BDDK raporunda yer aldı. Raporda Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı bir birimin sadece bir birimin yaklaşık 5 bin adet kitap satın aldığı, böylece Poyraz'a destek çıktığı ifade edildi.

 

5 kişiye 7,5 Milyon liralık iddia

İkinci Ergenekon davasının sanıkları arasında yer alan Şener Eruygur'un, 2 yıllık Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı dönemde örtülü ödenekten kendisine yakın 5 kişiye 7.5 milyon (trilyon) lira aktardığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında daha önce işadamları sorgulanmış, ancak Eruygur savcılara rapor sunarak adliyeye gelmemişti. Konuyla ilgili bilgisi olduğu belirtilen emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de hastanede ifadesi alınmıştı.

 

Örtülü belgeleri imha ettik

Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, hastanede yapılan sorgusunda, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde örtülü ödenekten yapılan harcamalarla ilgili belgelerin imha edildiğini itiraf ettiği öğrenildi. Önceki gün Ergenekon savcıları Fikret Seçen ve Murat Yönder, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (BDDK) bir yetkiyle birlikte Ersöz'ü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki odasında sorgulamıştı. Ersöz de o dönemde Jandarma Genel Komutanlığı'nda İstihbarat Başkanı olarak görev yaptığını, haber alma ödeneği olan 830 harcama kalemindeki tüm alım işlemlerinin Jandarma Genel Komutanı'nın yetkisinde olduğunu söyledi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler