YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ertosun'dan gizli belge açıklaması
Ertosun'dan gizli belge açıklaması
30 Aralık 2009 11:57
HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin sadece "kovuşturma" aşamasında incelenebileceğini ileri sürdü

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ali Suat Ertosun, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) ''devlet sırrı'' niteliğindeki belgelerin hakim veya mahkeme heyeti tarafından incelenmesinin soruşturma aşamasında değil, sadece kovuşturma evresinde mümkün olduğunu ileri sürdü.

Ertosun, yaptığı yazılı açıklamada ''son günlerde kamuoyunun gündeminde bulunan, içeriği devlet sırrı niteliğindeki belgelerin incelenmesi ile ilgili olarak açıklama yapılmasına gerek duyulduğunu'' belirtti. Ertosun, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

''CMK'nın 125. maddesinin ikinci fıkrası 'devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgelerin ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebileceği' hükmünü amirdir.

Bu konu CMK'nın TBMM'deki görüşmeleri sırasında ve daha sonra öğretide de ele alınmış olup, sözü geçen hükmün soruşturma evresine değil, sadece kovuşturma evresine münhasır olduğu, mahkeme hakimi veya heyetten, tek hakimli mahkemeler ile heyet halinde çalışan mahkemelerin anlaşılması gerektiği kabul edilmiştir.''

AA


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler