YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ertosun hakkında suç duyurusu
Ertosun hakkında suç duyurusu
07 Nisan 2010 08:19
Cezaevinde bulunan Nuri Ergin ve Vedat Ergin, Uşak Cezaevinde 2008'de çıkan isyandan dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'u sorumlu tuttu.

Suç örgütü kurmak suçundan cezaevinde bulunan Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin, 1 Kasım 2000'de Uşak Cezaevi'nde çıkan isyanla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ergin kardeşler, avukatları aracılığıyla gönderdikleri dilekçede; 6 kişinin ölmesinden sorumlu tuttukları dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'un 'görevi kötüye kullanma, belli yükümlülüğün ihmali ile ölüme neden olma' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Nuri Ergin ile Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan kardeşi Vedat Ergin'in avukatı Hikmet Çarboğa, müvekkillerinin Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne 10 ve 16 Nisan 2000'de başvurarak can güvenliği yönünden başka bir cezaevine nakledilmeyi istediklerini hatırlattı. Çarboğa, "Müvekkillerime yönelik yapılacağı aylar öncesinde Türkiye'de duymadık ve bilmedik hiçbir resmi kurum, makam ve yetkili kalmamış olmasına rağmen bir önlem alınmamıştır." iddiasında bulundu. Şüphelilerin üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemesinden dolayı Uşak Cezaevi'nde 1 Kasım 2000 tarihinde isyan çıktığının ve 6 kişinin öldüğünün öne sürüldüğü dilekçede, tüm bu olayların aydınlığa çıkması açısından şüphelilerin kendilerine bilgiler ulaştığında ne yaptıklarının ve yapmadıklarının irdelenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Dilekçede şüpheliler hakkında ihmal nedeniyle ölüme sebep olmaktan dolayı soruşturma yapılması ve cezalandırılmaları talep edildi.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler