YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eroğlu: Tarihte bir ilk
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Melen projesine ilişkin açıklama yaptı.
Eroğlu: Tarihte bir ilk
22 Mayıs 2012 / 14:52 Güncelleme: 22 Mayıs 2012 / 14:55

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Allah'a şükür, dünyada ilk defa iki kıtayı birleştiren muhteşem bir tünelle Asya yakasını Avrupa yakasına bağlıyoruz. Melen suyu Avrupa yakasının her yerine ulaşacak'' dedi.

Eroğlu, ''Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu'' öncesinde, salona girişi sırasında, bir basın mensubunun, İstanbul'a su getirilen Melen Projesi'ne ilişkin sorusu üzerine, Melen Projesi'nin, İstanbul'un suyunun sigortası olduğunu belirtti.

İstanbul'da 2007 yılında yaşanan kuraklığın ardından, Melen Projesi'ni hızlandırarak, Melen suyunu Ömerli Barajı'na akıttıklarını hatırlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

''Şimdi ikinci adım tamamlandı. Zaten 2012'nin son hedefiydi. Allah'a şükür, dünyada ilk defa iki kıtayı birleştiren muhteşem bir tünelle Asya yakasını Avrupa yakasına bağlıyoruz. Melen suyu Avrupa yakasının her yerine ulaşacak. Bu bizim çok büyük düşündüğümüzün açık göstergesi. Özellikle İstanbul'da, 1995 yılına kadar büyük su sıkıntısı vardı. Hatta 1960-70'li yıllardan gelen gerçekten dillere destan bir su sıkıntısı sebebiyle 'İstanbul Kerbela gibi' denirdi.

Ama Allah'a şükür biz büyük düşündük. Sayın Başbakanımız 1994 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanınca, ben de 5 Mayıs 1994'te İSKİ Genel Müdürlüğüne geldim. Biz o zaman 2040 hedefi koyduk. Allah'a şükür 8 ay sonra 1 Ocak 1995 saat 08.59'dan itibaren İstanbul'da su kesintisi olmayacak diye söz verdik. Ve su kesintisi olmuyor. O zaman nüfus 6.5 milyondu, şimdi 15 milyon. Allah'a şükür olmadı. Su akıyor, hatta su fevkalade şekilde akıyor. Avrupa standartlarının çok üzerinde... Çünkü çok muhteşem tesisler, barajlar, dev ishale hatları, içme suyu arıtma tesislerimiz var. İşte Melen'i de alıyoruz. Böylece 2060 yılına kadar uzatıyoruz.''

''Proje ne zaman hayata geçecek '' sorusu üzerine ise Eroğlu, şimdi şu anda İstanbul'da su sıkıntısı olmadığı için herhangi bir şey olmadığını, bağlantıların aktığını, Asya ve Avrupa yakasındaki bağlantıların yapıldığını, Beykoz tarafına da su verileceğini ifade etti.

Eroğlu, ''Biz hazırız. İSKİ bağlantıları yaptığı anda suyu vermek için hazırız. Ama İstanbul'un bir su sıkıntısı yok. Barajlarımız dolu Allah'a şükür'' diye konuştu.

Bu projenin tarihte bir ilk olduğunu belirten ve basın mensuplarına ''Deniz yoluyla ve köprü olmaksızın iki kıtayı kara yoluyla geçen Başbakan kim '' sorusunu yönelten Eroğlu, cevabı da kendisi vererek, ''Recep Tayyip Erdoğan. İlk defa sayın Başbakanımızı geçen sene Avrupa yakasından Asya yakasına, aşağı yukarı denizin tabanından, tünelden geçirdik. O bakımdan ilk defa karadan, bir kıtadan bir kıtaya geçen Başbakan unvanını aldı. Ben de tabii ilk bakan unvanını aldım'' dedi. AA

önce akıl...
 // ibrahim çelikoğlu
İçanadolunun problemleri haledildikten sonra yapılacvak iş su projeleri olmalıdır.Önce içanadalu iklimi,ormanlarının gelişimi şarttır.Herşey sırayla teknik detaylara göre yapılmalıdır......
22 Mayıs 2012 19:50
önce akıl
 // ibrahim çelikoğlu
Prfs. Erğlunun öncelikle düşünmesi gereken;İçanadolunun ağaçlandırılma projesi olmalıdır.Ağaçlandırma sırasında yapılması gereken kimyasal gübrelerin ağaçlandırılacak zemine uygunluğu araştırmalı gübrelenmesi şarttır.Kimyasal gübrelerin bulutlara rastlaması esnasında çözünürlüğü bulutları soğutacağından istenildiği kadar yağmurun,istenilen yere yağdırılıp,beraberliğinde gübrelenmesi sağlanacağından ,orman yetiştirmekte çağ atlanacağıd...
22 Mayıs 2012 18:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler