YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eroğlu o haberi doğruladı!
Eroğlu o haberi doğruladı!
25 Mayıs 2012 17:25
''İsrail'in Güney Kıbrıs'tan hava üssü istediği bilgileri bize gelmiş bulunmaktadır''

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ''İsrail'in Güney Kıbrıs'tan hava üssü istediği bilgileri bize gelmiş bulunmaktadır. Zaten daha önce biliyorsunuz Fransızlara bir deniz üssü vermişlerdi ama AB ülkesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin İsrail'e böyle bir hava üssü vermesinin ne derece doğru olacağının değerlendirmesini AB üyesi ülkelerin yapması gerekmektedir'' dedi.

Eroğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve etkinliklere katılmak üzere geldiği Trabzon'da, Vali Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti.

Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Trabzon'a üçüncü kez geldiğini belirterek, ''Trabzon artık KKTC tarafından çok iyi bilinen bir şehir olma özelliğini taşıyor. Çünkü KKTC'ye 1975'ten itibaren giden birçok Trabzonlu kardeşimiz var. Kıbrıs'a yerleşmişler. KKTC vatandaşı olmuşlar ve bizimle bu davayı birlikte götürme kararlılığı içinde, KKTC'de yaşamayı seçmişlerdir. Bu bakımdan Trabzon'a ve Trabzon halkına yabancı değiliz'' diye konuştu.

KKTC'nin bugünlere anavatanın, anavatan halkının desteğiyle geldiğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

''O bakımdan bizim geçmişte vermiş olduğumuz mücadele, bu mücadelenin bir barış harekatıyla, zaferle sonuçlandırılması ve mutlak özgürlüğümüze kavuşmuş olmamız üzerine devlet sahibi olmamız, bunlar hep anavatan halkının, olgusunun desteğiyle olmuştur. Biz Kıbrıs Türkü olarak her zaman anavatanımıza sevgimizi, saygılarımızı taşımanın yanında şükranlarımızı da ifade etmeye gayret gösteriyoruz. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti hükümetleriyle gayet samimi diyalog içerisinde hem KKTC varlığını devam ettiriyoruz hem de müzakerelerde işbirliği içerisinde, Kıbrıs Türk halkının menfaatine uygun bir sonuç elde etmek için uğraşıyoruz. Sadece Trabzon halkına değil, anavatandaki bütün kardeşlerimize, özellikle Kıbrıs Türk insanına göstermiş oldukları ilgiden, sevgiden ve destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum.''

Bir gazetecinin, ''İsrail savaş uçakları KKTC hava sahasını ihlal etti, buna karşılık hem Türkiye'den hem KKTC'den protesto eden açıklamalar geldi. Ama bunun Rum kesimiyle de bağlantılı olduğu şeklinde bir takım varsayımlar var. Özellikle petrol aramalarıyla bağlantılı olduğu söylendi. Sizin bu konudaki yorumunuz nedir'' şeklindeki sorusu üzerine Eroğlu, şöyle konuştu:

''Hem biz hem Türkiye, hava sahamızı ihlal etmelerini protesto ettik. Tabii ki Güney Kıbrıs'ta doğal gaz arama muameleleri yapılırken İsrail ile işbirliği devam etmiştir. Halen bu olayda işbirlikleri devam ediyor. Ayrıca İsrail'in Güney Kıbrıs'tan hava üssü istediği bilgileri bize gelmiş bulunmaktadır. Zaten daha önce biliyorsunuz Fransızlara bir deniz üssü vermişlerdi. Ama AB ülkesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin İsrail'e böyle bir hava üssü vermesinin ne derece doğru olacağının değerlendirmesini AB üyesi ülkelerin yapması gerekmektedir. Ama şu ana kadar böyle bir üs verilmiş değildir. Yalnız bu doğal gaz aramada, petrol aramalarında işbirliği içinde oldukları, son birkaç ay içinde 2 defa İsrail'den güneye ziyaretçiler geldiğini dikkate alırsak bu işbirliğini daha da geliştirecekleri ortaya çıkmaktadır. Temennim boylarına göre hareket etmeleri, Akdeniz'i daha da ısıtacak olaylara fırsat vermemeleri, vesile olmamaları.''

Vali Kızılcık, ziyaretin anısına Eroğlu'na telkari işlemeli kemençe hediye etti. Bunun üzerine Eroğlu, ''Kıbrıs'ta horon tepen çok insanımız olduğuna göre ben çalayım onları oynatayım'' dedi.

Erdoğlu, Valilik ziyaretinin ardından Trabzon Garnizon Komutan Vekili Jandarma Albay Dursun Ertuğrul'u ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleştirildi.

Daha önce Trabzon Balediye Başkanlığı'nı ziyaret edeceği belirtilen Erdoğlu'nun, bu programının iptal edildiği bildirildi.

(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler