YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenistan'ın geçer dediği tasarı reddedildi
İsrail Parlamentosu (Knesset),Ermeni iddialarıyla ilgili verilen önergeyi reddetti
Ermenistan'ın geçer dediği tasarı reddedildi
06 Mayıs 2009 / 21:34 Güncelleme: 06 Mayıs 2009 / 00:00

İsrail'den Türkiye'ye 'Soykırım' jesti

Erdoğan-Peres polemiği ile gerilen İsrail-Türkiye ilişkileri sonrasında Ermenistan'ın 'kesin geçer' gözüyle baktığı tasarı reddedildi.   


İsrail parlamentosu (Knesset), Ermeni iddialarıyla ilgili verilen önergenin görüşülmesini reddetti.


Parlamentonun sol partilerinden Meretz'in Başkanı Haim Oron tarafından verilen ve Ermenilerin 1915'e ilişkin iddialarının mecliste tartışılmasını öngören önergenin ele alındığı oturumda, Oron, Knesset'in konuyu mutlaka müzakere etmesi gerektiğini ileri sürdü.


Önergeye itiraz eden ve hükümetinin görüşünü aktaran Çevre Bakanı Gilad Erdan ise bu konudaki duyguların ne kadar yoğun olduğunun bilincinde olduğunu belirtti ve şöyle dedi:


"Ancak İsrail'in tutumu, 'olayların irdelenmesinin Knesset'teki bir siyasi tartışmayla değil, açık görüşmelerle yapılması ve tarihi verilerle desteklenmesi' gerektiği yolundadır. Çekilen acılar konusundaki anlayışımız ve İsrail'in bu konuyla sırf siyasi bir kurum aracılığıyla ilgilenen bir taraf olmasını istemediğimizden, bu konunun Knesset'in gündeminden kaldırılmasını öneriyorum."


Önerge, iktidar ve muhalefet oylarıyla reddedilirken, İsrail'deki Ermeni toplumu temsilcileri ile liderlerinden bir grubun da dinleyici sıralarında oturumu izlediği bildirildi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler