YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenistan açılımı ele alındı
G-20 sonrası gerçekleşen görüşmede Obama, Ermenistan'la olan son dönem ilişkileri olumlu bulduklarını belirtti
Ermenistan açılımı ele alındı
27 Eylül 2009 / 09:55 Güncelleme: 27 Eylül 2009 / 10:11

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bir araya geldiği ABD Başkanı Barack Obama ile Ermeni açılımını ele aldı. Pittsburgh kentindeki G-20 toplantısı sonrası gerçekleşen görüşmede Obama, Türkiye ile Ermenistan arasında son dönemde yaşanan gelişmeleri olumlu bulduklarını belirtti.

Alınan bilgilere göre Amerika Başkanı, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin bölge açısından önemine vurgu yaparken Erdoğan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın çözümüne dikkat çekti. Başbakan, ABD, Rusya ve Fransa'dan oluşan Minsk Grubu'nun bu süreçte daha etkin rol almasının işi kolaylaştıracağı görüşünü ifade etti. Başkan Obama da, sorunun çözümü için Yukarı Karabağ'ın kritik önemini bildiğini Başbakan Erdoğan'a iletti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, iki liderin Pittsburgh'ta bir araya gelme kararı üzerine gerçekleşen görüşmede Orta-doğu'da yaşanan sorunlar da ele alındı.

Başbakan Erdoğan, Pittsburgh'ta Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le de bir araya geldi. Erdoğan ve Medvedev'in, ikili ilişkilerde gelinen son durumu ele aldıkları kaydedildi. Görüşmede Rusya liderinin not alması dikkat çekti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ağustos ayında gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde enerji, ekonomi, turizm ve eğitim alanlarını kapsayan 20'ye yakın anlaşmaya imza atılmıştı. Güney Akım doğalgaz boru hattı konusunda Türkiye'den olumlu cevap alan Moskova, Samsun-Ceyhan petrol boru hattından sevkiyat yapmaya yeşil ışık yakmıştı. Mersin Akkuyu'da yapılacak nükleer santral inşaatı ile ilgili Rusya'nın verdiği teklifin değerlendirilmesi devam ederken, bir yıldır iki ülke ticaretini olumsuz yönde etkileyen gümrük sorunu çözüldü. Ancak Türk ve Rus TIR'larının karşılıklı olarak girişlerinin önündeki engel henüz kaldırılmış değil. Rusya-Türkiye ilişkilerini temelden etkileyecek nükleer santral ihalesinin dışında askerî alanda da yeni gelişmelerin sağlanması muhtemel. Hava savunma kapasitesini geliştirmek isteyen Ankara, 8 milyar doları aşan bir füze alımı gerçekleştirecek. ABD Patriot füzelerinin dışında Rusya ve Çin'den de teklif isteyen Ankara, Rusya'nın S-400 sistemlerine de ilgi duyuyor.

Bu arada, Pittsburgh şehrinde önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Medvedev, BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesinde elde ettiği izlenimler çerçevesinde tek kutuplu dünya anlayışının çöktüğünün görüldüğünü söyledi. Rus lider, "Ülkelerin birlikte hareket etmeleri güzel. Bu harika. Tek kutuplu dünya yaklaşımından çok daha güzel. Hiç kimse diğerlerinin söylediğini yapmakla mükellef değil. Bir tane patron ve diğerleri onun hizmetçisi olamaz. Şimdi birbirimizi dinleyerek işe başlayalım." şeklinde konuştu. Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Kaliningrad'a nükleer başlık taşıyan İskender füzelerini yerleştirme kararından da vazgeçtiklerini söyledi. Rusya lideri, "ABD'nin Doğu Avrupa'ya 'füze kalkanı' programını iptal ettiğini düşündüğümüzde, biz de kararımızdan vazgeçiyoruz." dedi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler