YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenilerden tarihi çağrı
'Ülkelerinden uzak olanlar gelsinler, Türkiye'deki Ermeni yaşantılarını görsünler ondan sonra karar versinler'
Ermenilerden tarihi çağrı
27 Mart 2010 / 07:55 Güncelleme: 27 Mart 2010 / 08:01

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere'de verdiği "Türkiye'deki 100 bin kaçak Ermeniyi sınırdışı edebiliriz" sözüyle tekrar gündeme gelen Ermeni cemaati temsilcileri dün Başbakanlık Konutu'ndaydı. Ermeni Cemaati Başkanı Bedros Şirinoğlu ve Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Herman Balyon, Başbakan Erdoğan ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türkiye'deki Ermeni Cemaati'nin sorunları ele alınırken, Ermenistan'dan kaçak olarak gelen Ermenilerin durumu da değerlendirildi.

AK Parti hükümeti döneminde Ermeni vatandaşlarına ait olup daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kaydına geçen 8 mülkün tekrar sahiplerine verilmesinden dolayı da Şirinoğlu Erdoğan'a teşekkür etti. Şirinoğlu'nun gömleğinde üzerinde 2. Mahmut'un resmi olan kol düğmeleri dikkat çekti.

'ARTIK İLERİYE BAKMAK LAZIM'

Görüşmeden çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bedros Şirinoğlu, '1915'te olan olaylar, iki çok samimi arkadaşın, birbirini çok seven ortağın arasına nifak sokulmuştur. Bu nifak neticesinde birbirini çok seven arkadaşların kavgası maalesef kötü bitmiştir. Kavgaydı bu. Güvensizlik doğdu. Bu kavga 100 sene önce olmuştur. Bunu unutmak lazım, ileriye bakmak lazım. Türkiye'nin geleceği için çalışmak lazım. Sayın Sarkisyan da aynı vaziyette Ermenistan için 'Ermenistan'ın geleceğine bakalım. Vatandaşlarımızın mutluluğuna bakalım' demiştir' dedi.

'BÜYÜKBABAM DA ÖLDÜ'

Bir gazetecinin, '1915 öncesi Anadolu'daki Ermeni nüfusu 1,5 milyondu, şimdi 70 bin. Bunun anlamı nedir' sorusuna, şu cevabı verdi: 'Bunun adı kavgadır. 1,5 milyon Ermeni vardır. Evet, muhakkak ki hem Ermeni tarafından hem Türk tarafından zayiat olmuştur. Bu 1,5 milyon Ermeni'nin büyük bir kısmı da yurt dışına göç etmişti. Bugün Beyrut'ta, Suriye'de, İran'da, Irak'ta, ABD'de, Fransa'da bulunan Ermenilerin sayısını hesaplayın, aradaki farkı göreceksiniz. Ben 'bir şeyler olmamıştır' demiyorum. Ermenistan'daki soydaşlarımız da netice itibarıyla sıkıntı yaşamışlardır. Fakat bunu fazla eşelemekte fayda yok. Muhakkak bir şeyler oldu. Ermenilerde bir şeyler varsa Türk milletinde de zayiat var. Benim büyükbabam da bu olaylarda vefat etmiştir ama bunu fazla kurcalamaya gerek yok. Bana göre bunu soykırım olarak da nitelendirmeye gerek yok. Olaylar olmuştur fakat her iki tarafta da zayiat vardır. Kin taşımaya gerek yok. Dünyada böyle olaylar çok olmuştur, harp de çok olmuştur ama üstü kapanmıştır. Her nedense Türkiye'de, Osmanlı'da yaşayan Ermeniler ile süregiden bu olayın üstü kapatılmak istenmiyor.'

'BAŞBAKAN'I BİZ YANILTTIK'

Şirinoğlu, Türkiye'de Ermenilerin güvenlik içinde yaşadıklarını belirterek, "Kendilerini Türkiye'de güven içinde hissediyorlar. Var mı, Ermenilerle ilgili bir şikayet duydunuz mu? Türkiye'de yaşayan bir Ermeni'den bir şikayet duydunuz mu? Var mı? Yok' dedi. Şirinoğlu, diasporanın Türkiye'deki Ermenilerle ilgili karar vermeden önce buraya gelip bakmalarını isteyerek, "Diasporadakiler gelsinler, uzun süredir ülkelerinden uzak olanlar gelsinler, Türkiye'deki Ermeni vakıflarının mallarını, mülklerini, okullarını ve Ermeni vatandaşlarının yaşantılarını görsünler ondan sonra karar versinler' diye konuştu.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokolden ümitli olduğunu da dile getiren Şirinoğlu, Erdoğan'ın verdiği 100 bin kaçak Ermeni rakamını daha önce sundukları raporda kendilerinin belirttiğini, bu yüzden Başbakan'ı yanılttıklarını ve özür dilediklerini, gerçek rakamın ise 20 bin kaçak Ermeni olduğunu söyledi.

 

Ermenilerin sevdiği padişah 2. Mahmut

II. Mahmut Ermeni cemaati tarafından en çok sevilen padişahlardan biriydi. II. Mahmut döneminde Ermeni cemaatine yeni imkanlar sağlandı ve devlet yönetiminde Ermenilere daha etkin yer verildi. O dönemde Ermeni Cemaati'nin reisliğini, aynı zamanda Osmanlı Sarayı'nın Maliye Nazırı ve Sultan II. Mahmut'un yakın danışmanı olan Harutyun Amira Bezciyan üstlenmekteydi (1825-1834).

Yeni Şafak

ABD ve AB'nin karekterleri...
 // ibrahim çelikoğlu
ABD ve AB'nin sınırları içinde terörist harekette bulunabileceklerin başlarına geleni bir düşünün,hayal edin;Hemen o anda acımadan canını alırlar.Almanların kızıl tuyaylarının başına geleni,ABD'nin Müslüman düşmanlığı ve milyonlarca,suçu günahı olmayan,maksatlarının vatan savunması olan, Allah'ın yarattığı kulları hayasızca,üst tekneloji kullanarak yok ettiklerini,bir düşünün.
Ermenileri bu şekilde kışkırtmaları haçlı seferlerini kışkır...
27 Mart 2010 09:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler