YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeniler Çankaya ve Atatürk'ü istiyorlar
Ermeniler Çankaya ve Atatürk'ü istiyorlar
22 Ocak 2015 07:12
Ermeniler 1915 olaylarının 100’üncü yıldönümü öncesinde aralarında Çankaya ve Atatür havalimanında olduğu alanlar için harekete geçiyor.

Erivan ve Ermeni diasporası, Anadolu’da yaşanan 1915 olaylarının 100. yıldönümüne hazırlanırken, Ermenilerin terk ettikleri arazileri geri almak için planladıkları hukuki mücadeleye hız kazandıracaklarının işaretini verdi.

Ermeni asıllı ABD’li yayıncı Harut Sassounian, Ermenistan hükümeti ile bazı diaspora gruplarının Ankara’yı uluslararası mahkemelere götürmeyi düşündüklerini vurguladı. 

İade için mahkemeye gidiyorlar

Sassounian, California Courier Gazetesi’ndeki yazısında, Ermeni Katolikos Aram I’in Adana’daki el konulan kilise mülkleri için davacı olmayı planladığını ve dava Türkiye’de reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gidileceğini belirtti.

Bir diğer davacı olan Ermeni asıllı ABD’li Zuart Sudjian’ın ailesinden alınan topraklarda Diyarbakır Havalimanı’nın yer aldığını yazan Sassounian, Türkiye’de sonuç alınamazsa onların da AİHM’ye başvurabileceğini ifade etti ve “AİHM’den olumlu karar çıkarsa Türkiye’de mallarına el konulmuş olan tüm Ermeniler için kapıları açmış olur” görüşünü savundu.

Çankaya ve Atatürk Havalimanı da var

Harut Sassounian, Ankara’daki Çankaya Köşkü’nün Kasapyan Ailesi’ne, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu arazinin kısmen Van’dan Kevork Sarıyan’ın ailesine ait olduğunu, İncirlik Üssü’nün bulunduğu alanın da Ermeni ailelerin elinden alındığını ve bu konunun ABD’de mahkeme sürecinde olduğunu yazdı.

 

HABERTÜRK

Seiko-5 Vereydik, yakışır size...
 // Abdullah
Çankaya yetecek mi Ankara'yı verseydik, yok yoook, size iyisi mi Seiko5
marka bi adet KOLL saati verelim.!!!...
22 Ocak 2015 Perşembe 15:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler