YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenek'te flaş gelişme
Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında 7 kişi gözaltına alındı.
Ermenek'te flaş gelişme
08 Kasım 2014 / 16:30 Güncelleme: 08 Kasım 2014 / 18:29

Ermenek'te maden ocağında işçilerin mahsur kalmasıyla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığı, 1 kişinin de arandığı belirtildi. Gözaltına alınanların üçünün maden sahibiyle alakalı, 5'i teknik personel, genel müdür ve işletmecisi olduğu belirtildi. Başsavcı, aranan kişinin ocağın sahibi, ortaklarından olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Taner Yıldız şunları söyledi:

Burada net ve çok açık bir hatanın olduğunu görüyoruz. O da işletmecilikten kaynaklanan ki bunlar idari soruşturmalar, arkadaşlarımız tarafından tamamlandıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. 

Eski ocağın yaklaşık neredeyse 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıp, oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye gelmişler. Tabii ki bu çok açık bir hata. Bunun yapılmış olmasını hiç ama hiç doğru bulmadığımızı ve bunun da bedelinin çok ağır olduğunu bir kez daha söylemek isterim.

Bu açıdan idari soruşturma devam edecek ama ilk bulgularımızda böyle bir eski ocağa bu kadar net bir yaklaşmanın olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ikaz edilmiş işçiler tarafından, 'daha 50-60 mesafemiz var herhangi bir sıkıntı yok' denmiş.

8 kişilik bir gözaltı var. Birisi, şu anda ulaşılamadığı için yakalama emri çıkartılmış durumda. Ocağın sahibi olan kişi olduğunu Sayın Başsavcımız söyledi.

Diğer iki kişinin ikisi yine ocağın sahiplerinden. Ortaklarından olduğunu belirttiler. 5 kişi de teknik personel. dolayısıyla toplam 8 kişi üzerinde.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler