YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenek madeninde köstebek skandalı
Ermenek madeninde köstebek skandalı
01 Aralık 2014 07:15
Ermenek'teki maden faciasının ardından, maden işletmecilerinin çevirdikleri dolaplar bir bir açığa çıkıyor.

Ermenek’teki facianın ardından sektörde dönen dümenler deşifre oluyor. Köstebekler, müfettişlerin geleceğini önceden bildiriyormuş.

Türkiye Ermenek’te bir ay önce meydana gelen maden faciasının yasını tutarken, sektördeki çarpıklıklar bir bir gün yüzüne çıkıyor. Cenne bölgesindeki ocaklarda yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan madenci Bünyamin Zengin, çarpıcı iddialarda bulundu.

Maden ocağı sahiplerinin ‘köstebekler’ sayesinde günler öncesinden müfettişlerin geleceğini öğrendiği belirten Zengin, şunları söyledi: Kaçak kömür çalışılan yerler tuğlayla örülerek kapatılırdı. Denetim bittikten sonra ise o sökülür, üretime kaldığı yerden devam edilirdi. ‘Kaçamak’ dediğimiz yerler herhangi bir olay yaşandığında kaçış noktalarıdır. Buralarda üretim yapılıyordu.
Bu yerler planlara işlenmiyordu.

Denetim öncesi cihaz hilesi

Ocağın içinde erken uyarı cihazları vardır. Bu cihazlar gaz çıkışı tehlike sınırını aştığı zaman alarm verir. Denetleme olacağı vakit ocaktaki tüm cihazlar olmaları gereken bölgelere yerleştirilirdi. Denetleme bittikten sonra ise cihazlar anayol dediğimiz yere yani temiz havanın iyi geçtiği yerlere alınırdı.

'Adamcılık' yapıyorlar

Patronlar ocağın içini bilmez. Mühendisler ve diğer yöneticilerle görüşürdü. Hemen hemen bütün ocaklarda ‘adamcılık’ vardır. Mühendislerin kayırdığı bazı işçiler olurdu. Eğitimi az bir kişi hem kendisinin hem de diğerlerinin hayatını riske atar.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler