YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erken patlaması faciayı önledi
Erken patlaması faciayı önledi
10 Eylül 2012 14:54
Erken patlayan bomba Beytüşşebap'ta daha büyük bir faciayı önledi...
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde asılsız ihbarla askerlere büyük bir tuzak kurulduğu anlaşıldı. Bir grup teröristin Çığlıca köyünde yapılacak düğüne katılacağı ihbarı üzerine kampa gönderilen askerlere bombalı tuzak kurulduğu ortaya çıktı. Köyün girişindeki bombanın patlatılması sonucunda Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Öz şehit oldu. 60 güvenlik görevlisinin ise 'zamanlaması hatası' sayesinde kurtulduğu anlaşıldı.

Asker ve korucuların gideceği bölgede 6 tane tuzaklanmış bomba bulundu. Uzman ekipler, "Girişteki bomba aslında en son patlatılacak şekilde planlanmış. Eğer asker ve korucular biraz daha ilerleseydi, bu 6 bomba patlatılacak ve büyük kayıp verilecekti. Zamanlama hatası yapılınca askerker oldukları yerde kaldı. Böylece büyük bir facia önlendi." dedi.

Beytüşşebap'ın Mezra beldesi ile Çığlıca köyü arasında bulunan ve terör örgütü PKK'nın geçici kamp olarak kullandığı bölgeye dün gönderilen 40 asker ile 21 köy korucusuna bombalı tuzak kuruldu. Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Öz şehit düşmesine neden olay ile ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı. Jandarmayı arayan bir kişi terör örgütü mensuplarının Çığlıca köyünde yapılacak düğüne katılacağını bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Garnizon komutanlığı, çoğu uzman erbaş ve onbaşıdan oluşan 40 askeri bölgeye gönderdi. Askerlere kırsalı bilen ve Mezra beldesinde görev yapan 21 köy korusu da dahil edildi. Teyit edilmeyen ihbar üzerine bölgeye gönderilen askerler, Çığlıca köyünün çıkışındaki vadide bombalı tuzağa düştü. Köyün içine kadar döşenen bir kabloyla patlatılan bomba sonucu Uzman Onbaşı Öz olay yerinde şehit oldu.

Olaydan iki saat sonra bölgeye gönderilen uzman ekipler, asker ve korucuların durduğu bölgede 6 tane daha tuzaklanmış bomba buldu. Detektör köpekler aracılığıyla bulunan ve olay yerinde imha edilen bombaların hedefinde askerlerin olduğu ortaya çıktı. Yapılan değerlendirmede köye yakın ilk bombanın erken patlatılması sonucu askerler biraz daha vadinin içinde olan tuzağa düşmedi. Bombayı kimin patlattığı henüz ortaya çıkmazken, terör örgütünün köyde birçok sempatizanın olduğu iddia ediliyor.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler