YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erken emeklilik çalışması tamamlanıyor"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, erken emeklilik konusunda çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirtti.
"Erken emeklilik çalışması tamamlanıyor"
18 Mayıs 2013 / 11:40 Güncelleme: 18 Mayıs 2013 / 12:12

Bakan Çelik, Olay TV'de Ahmet Emin Yılmaz'ın sunduğu programda gündemi değerlendirdi.

Çözüm sürecinde herhangi bir pazarlık içerisinde olmadıklarının kaydeden Bakan Faruk Çelik, 12 Eylül ihtilalinden sonra PKK terörünün patlak verdiğini söyledi. Bakan Çelik şunları kaydetti: "Sorumlu siyasetçi sorunu çözen siyasetçidir.

Bugün sorumlu siyasetinin iş başına olmasıyla sorunlar çözülüyor. Bugün sorun çözülmeye çalışılıyor. Tarih bizi bölememiş, tarihin bölemediğini terör de bölememiş. Bu işi noktalamak zorundayız. Şehitlerimizin ruhunu incitmeden çözmek zorundayız. Pazarlık içerisine girmedik. Abdullah Öcalan İmralı'dan çıkmayacak."

"PKK sorununun çözümüne MHP öncülük etmeli"

Çok ileri bir hayali olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şöyle konuştu: "Bu memlekette PKK çözümünde MHP'nin öncülük yapması lazım. Bu memlekette inanç konularında özellikle de başörtüsü konusunda CHP'nin öncülük etmesi, Alevi vatandaşların sorunlarının çözümünde de AK Parti öncülük yapmalı. Bu siyasetçilerden istediğim çok ileri bir şey. Kronikleşmiş, ana sorunların çözümü konusunda ittifaktan başka şansımız yok"

"Reyhanlı saldırısının kaynağını iniliyor"

Reyhanlı saldırısının bir sabotaj olduğu yorumu yapılabileceğini belirten Faruk Çelik, "Failler de elde edildiği için kaynağına inilme mücadelesi şuanda devam ediliyor. Suriye'nin bölünmesinden parçalanmasından medet uman kesimlerin bir yaklaşımı da provokasyonu da olabilir" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bakan Çelik, "Siz Alevi olarak, Türkiye'nin politikalarını dışarıda açığa düşürecek, Türkiye'yi şikayet edecek bir noktada iseniz sizin nerenize güveneceğiz?" diye konuştu.

"20. yüzyıl değil, günümüze gelen sendikacı arıyorum"

THY'deki greve ilişkin soruyu da cevaplandıran Bakan Faruk Çelik, bu grevin ideolojik olduğunu ve 20. yüzyıldan kalan sendikacılık anlayışıyla bugün sendikacılık yapılamayacağını dile getirdi.

Çelik, emeğin haklarının korunması konusunda onlarca yasal düzenleme yapmalarına rağmen hala demode yollarla hak aramaya çalışılıyorsa bu yolun bittiğini savundu. İki hafta önce Çaykur'da yaşanılanları da anlatan Bakan Çelik, kurumda çalışan 10 bin mevsimlik işçiye 4 aylık süre için her ay 250 TL ek ücret önermelerine rağmen sendikanın parayı almadığını söyledi.

Bakan Çelik şunları söyledi:

"Çaykur'da; 'Size 5 milyar lira veriyoruz, her işçiye 4 aylık süre için 250 TL para veriyoruz. Hükümet olarak diğer işçilere vermediğimizi size veriyoruz' dedik. Gecenin birinde 5 milyar lirayı almayı beceremedi sendika, almadı. Hak aramayı bilen, günümüze gelmiş, 2013 yılına gelmiş bir sendikacı arıyorum. Sendikacı arıyorum ki işçinin hakkını arasın. Sendika diyor ki, aidat verir misiniz, aidat ne? On binlerce milyonlarca işçi kıdem tazminatını hak edemiyor. Kıdem tazminatını aylığa 12 aylıktan, her işçi hesabına aylık olarak düzenleyelim dedik, hiçbir sendika proje getirmedi. 20. yüzyıldan kalan sendikacılık anlayışıyla bugün sendikacılık yapılamaz. İdeolojileri değil işçinin hakkını düşüneceksiniz."

"Erken emekliliğin mali portremizi bozacak noktada olması söz konusu değil"

Erken emeklilik konusunda yapılan çalışmalara da temas eden Bakan Çelik, "Biz bu konuda çalışmayı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde arkadaşlar çalışmamızı tamamlıyor. Mali boyutu nedir?, kaldırabilirmiyiz?. Olabilecek mi olmayacak mı? Bunun kesinlikle bizim mali portremizi bozacak noktada olması söz konusu değil" diye konuştu.

4/C statüsünde çalışanlara yönelik de bir düzenleme olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Çelik, "Dört tane statü var. Statülerin azalmasına karar verilirse 4-C de farklı bir statü kazanacak. Başbakanımız nihai kararı verecek. Eğer 4 statünün devamına karar verilirse aynen devam edilecek demektir" şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler