YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erhan Tuncel’e sahte evrak düzenlenmiş
Erhan Tuncel’e sahte evrak düzenlenmiş
20 Ocak 2016 11:04
Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak, Engin Dinç’in Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın başına geçmesinin ardından, cinayeti aydınlatmak amacıyla bir özel ekip kuruldu. Özel ekip çarpıcı bilgilere ulaştı.

Özel ekip, cinayette kasıt olup olmadığını da araştırdı. Soruşturmadaki bütün belge, doküman ve görüntüleri inceledi. Yapılan incelemelerde, Erhan Tuncel’in 16 Kasım 2006 tarihinde kendisine herhangi bir bilgi verilmeden istihbarat elemanlığından çıkarıldığı anlaşıldı.

Bu evrakın ise Dink cinayeti işlendikten sonra, geçmişe dönük tanzim edildiği belirlendi. Tuncel’in mahkemede kendisini istihbarat elemanı olarak tanıtması cinayetten 7 yıl sonra anlaşıldı. Cinayet anını gösteren güvenlik kamera kaydının Trabzon Emniyeti’ndeki “surver”ın geriye dönük sahte tutanakla yok edildiği de özel ekip tarafından belirlendi.

Ayrıca Ogün Samast’ın yardımcı istihbarat elemanlarının yanı sıra başka bir kurumun özel görevlisi tarafından izlendiği de çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Samast, 19 Ocak 2007’de cinayeti işledi.

 

YENİ YÜZYIL

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler