YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erhan Bozatemur: Darbeyi kurtuluş olarak gören bir kesim var!
Darbelerin ülkeler için basit olaylar olmadığını ifade eden Erhan Bozatemur, 15 Temmuz darbe girişiminin diğer darbelerden farklı olduğunu, ayrıca bazı kesimlerin darbeyi bir kurtuluş olarak görmesinin son derece yanlış olduğunu vurguladı.
Erhan Bozatemur: Darbeyi kurtuluş olarak gören bir kesim var!
30 Temmuz 2016 / 05:13 Güncelleme: 30 Temmuz 2016 / 09:11

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünü yaptığı Gözden Kaçanlar programına konuk olan Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Cemal Toptancı ve Siyaset Bilimci Erhan Bozatemur 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte programdan önemli satırbaşları: 

DARBE GİRİŞİMLERİ DEVLET GÜÇLENDİĞİNDE YAPILIR

Darbe girişiminin daha önceki darbelerle karşılaştırmasını yapan Erhan Bozatemur, "27 Mayıs ihtilalini iyi anlayamazsak bugünleri anlayamayız. 27 Mayıs hareketi sistemin ve hükümetin yeniden dizaynına mağdur bir şeydi. 

Bugünkü darbe tamamen devleti ele geçirme ve devleti işgal etme hareketedir. Çok basit algılanıp darbe diye geçiştirilmeye çalışılıyor. Ama durum öyle değil. 

Bu, o zamanki adıyla Sovyetler Birliği'nin Çekoslavakya'yı ezmesi gibi, Macaristan'ı ezmesi gibi bir hareket bu. O zaman da Çekler tankların üstüne çıktılar altında ezildiler ama küçük bir devlet oldukları için bir süre sonra başa çıkamadılar. 

Bizim ülkemiz hem fiziken hem de manen güçlü olduğundan bu darbe girişiminin üstesinden geldi. O bakımdan siyaset olarak şuna bakmamız lazım. Bu darbe niye yapılıyor, bu hareket ne için yapılıyor? 

Bütün hareketlere baktığımızda, bu olaylar devlet güçlendiği zaman yapılıyor. Mesela 27 Mayıs Hareketi bir gün önce 26-27 ton altın var, 28 Mayıs'ta hiç altın yok. Daha sonra altın ve yüzükler toplanıyor" dedi.

DARBEYİ İKTİDARDAN KURTULMANIN YOLU OLARAK GÖRÜYORLAR

Darbe girişimini basit bir olay, hükümetten kurtulmanın bir yolu olarak görenlere seslenen Bozatemur, "Gençlere şunu söylemek istiyorum. Darbeye herkes karşıyız diyor. Ama ben şuna inanıyorum ki, oyla iktidara gelemeyeceklerini anlayanların sanki darbeyi kurtuluş ve iktidara gelme metodu olarak görüyorlar. Hoşlanmadıkları iktidardan kurtulma olarak görüyorlar. 

Bu darbeye sevinenler unutmasınlar ki, darbe başarılı olsaydı önce sevinenler girecekti. Örneğin, İran örneğini verelim. Orada sol görüşlüler ile Mollalar birlikte harekatı gerçekleştirdi. Önce sol görüşlüleri yok ettiler, ondan sonra geri kalanlar devam etti. 

O gün İran  devrimindeki Hasan el Sadr dedi ki, bizim iktidara gelmemize siz destek oldunuz ama sizin iktidara devam etmeniz mümkün değil. 

Bugün darbeye sevinen kesim var ya, yarın onlar da böyle bir iktidar gelmiş olsaydı önce onlardan başlanacaktı elenmeye.

Bakın mesela Rus İhtilali'de öyle olmuştur. Önce Lev Troçki'yi götürmüşlerdir ondan sonra devam etmiştir. 

Burada şuna dikkat etmek lazım. Mesela Türk siyasetinde bugüne kadar baktığımızda darbeler hep ülkenin bir şekilde ayaklandığı, ayağa kalktığı zamanlarda yapılır" şeklinde konuştu.

DEMOKRASİYLE GELENİ TANKLA, TÜFEKLE GÖNDEREMEZSİNİZ

Demokrasilerde hükümetlerin gelişinin de gidişinde bazı kurallara bağlı olduğunu ifade eden Bozatemur, bunun haricinde hükümetlerin gitmesinin mümkün olmadığını tarihten de örnek vererek, "Menderes'in 1960'da ABD'den yardım alamadığı hatta bu yardımları bırakın, NATO'dan dolayı büyük bir yükümlülük altına girdiğimiz sıralarda bu istediği yardımın ABD hükümeti tarafından karşılanmadığı, hatta Eiesenhower'in Ankara'ya geldiğinde bir şekilde istenmişti ki ilk ABD Cumhurbaşkanını ziyaret etmiştir o. 

Ve orada denmiştir ki size şunu yapacağız bunu yapacağız ama, o sırada hem Menderes'in 6 oyu oldu. Üniversite öğrencileri, o zamanın entel gözüken kesimleri bunu hazırladılar. Efendim, öğrenciler kıyma makinelerine gidiyor. Kars - Ardahan'ın bir şekilde parselleyip satıyor, şeklinde.

Bugünkü darbe o değil. Darbeyi ilk öğrendiğimde bildiriye bir baktım uyduruk bir darbe. Bu darbeden bir şey olmaz dedim. Önemli olan cumhurbaşkanının, başbakanın çıkıp bir şekilde bunları anlatmasıydı. Nitekim öyle de yaptılar. 

Siyaset sosyolojisi açısından şunu diyebiliriz. Darbeler dünyanın her tarafında karşı olarak görülür. Ama darbeden medet umanlar daha fazladır. Demokratik olmak insanlar için zor bir şeydir. Çünkü demokrasi kültür, altyapı, toplumları birbirine yaklaştıracak kadar belirli bir bilgi birikimi ister. 

Hiç hakkınız yokken halk tarafından temsil edilen bir iktidar varken, siz hangi hakla Türk milletinin silahını tankını uçağını kullanarak, bu iktidarı ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz? diye sorarlar. 

Bir iktidarın meşruiyetini kaybetmesi için seçim kaybetmesi, mecliste azınlığa düşmesi gibi durumlar olması lazım. Siz gelip silahla, tankla topla meşruiyetini kaybettiremezsiniz" sözleriyle ifade etti.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler