YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin'den genel af açıklaması
Bakan Sadullah Ergin'den 'genel af' açıklaması.
Ergin'den genel af açıklaması
17 Mayıs 2012 / 12:04 Güncelleme: 17 Mayıs 2012 / 18:27
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ'ın PKK'ya genel affın gündeme gelebileceği ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Ergin, 'Böyle bir çalışma yok, bu açıklama milletvekilimizin kendi değerlendirmesidir' dedi.

 

Yapılacak yargı reformları şahıslara özgü olmayacak

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili yaptığı değerlendirmede yapılacak hukuki düzenlemelere değindi. Yapılacak düzenlemenin şahıslara özgü olmadığının altını çizen Ergin, düzenlemenin genel olarak Türk yargısının yaşamış olduğu sorunlara dönük bir çözüm niteliğinde olduğunu belirtti. Bakan Ergin, "Bu düzenlemelerden elbette ki Türkiye'deki mahkemelerde davaları devam edenler de şu ya da bu şekilde istifade ederler. Ama ben 'şu kişi şöyle istifade eder, öteki böyle istifa eder' gibi bir sübjektif değerlendirmeye girmek istemiyorum."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ve grubuyla birlikte gerçekleştirilen "Pozitif Gündem" başlıklı toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ'ın terör örgütü PKK'ya genel af çıkabileceği şeklindeki açıklamalarını sorması üzerine Bakan Ergin, "Milletvekilimiz kendi değerlendirmesini yapmış. Daha sonra bir düzeltme yaptı, 'farklı yansıtıldı' şeklinde. Netice itibariyle bugün Türkiye'de her türlü düşünce ifade edilebiliyor, tartışılabiliyor. Milletvekillerimiz de kendi düşüncelerini ifade edebilirler. Bunların bir kısmı politikaya dönüşür, bir kısmı bireysel olarak kalabilir. Bu açıdan milletvekilimizin bir değerlendirmesi olarak görüyorum." cevabını verdi.

"DÜZENLEMELERDEN HERKES YARARLANABİLİR"

Tutuklu milletvekilleri açısından pozitif gündem toplantısının nasıl değerlendirilmesi gerektiği yönündeki soruya ise Bakan Ergin şu cevabı verdi:

"Yapılacak düzenlemeler, müşahhas değil, somut olaylara özgü. Genel olarak Türkiye'nin yargıdaki yaşamış olduğu sorunlar... Uzun yargılamaların kısaltılması, makul yargılamaların yapılabilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya dönük ve yeni ihlallerin oluşmasını önlemeye dönük bir çalışmadır. Bu açıdan bu düzenlemelerden elbette Türkiye'deki mahkemelerde davaları devam edenler de şu ya da bu şekilde istifade ederler. Ama ben 'şu kişi şöyle istifade eder, öteki böyle istifade eder' gibi bir sübjektif değerlendirmeye girmek istemiyorum. Sorun bir bütündür, bütüne yaklaşıyoruz. Soruna genel bir bakış açısıyla çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda 3. Yargı Paketi'nin komisyon görüşmeleri, Adalet Komisyonu önümüzdeki hafta yapılacak. Ve 20 Haziran'a kadar da parlamentodan geçirilebilmesi için, yasalaştırılabilmesi için gayret sarf edeceğiz. Ümit ediyorum ki parlamento çalışmaları öngördüğümüz şekilde ilerler ve Temmuz tatilinden önce 3. Paket yasalaşır. 4. Paket'e ilişkin olarak da; yapmış olduğumuz hazırlıklar, yapılacak ilk Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilecektir. Orada tartışmaya açacağız 4. Paket'i. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum."

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler