YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin'den Ağar açıklaması
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Susurluk Davası kapsamında 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ağar ile ilgili açıklama yaptı.
Ergin'den Ağar açıklaması
19 Nisan 2012 / 15:50 Güncelleme: 19 Nisan 2012 / 15:52

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Susurluk Davası" kapsamında 5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan ve hakkında yakalama emri çıkartılan Mehmet Ağar'ın kalacağı hapishaneyle ilgili olarak, "Adalet Bakanlığı olarak gerekli hazırlıkları yaptık, yapıyoruz. Yakında sonuçlarını görürsünüz" dedi.

Ergin, İngiltere'nin güneyindeki sahil şehri Brighton'da düzenlenen "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferansa" katıldı.

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeden bakanların katıldığı ve İngiltere'nin başkanlığını yürüttüğü toplantıda Ergin, AA'nın sorularını yanıtladı.

"Mehmet Ağar'a yüksek güvenlikli cezaevi bulunamıyor" yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Ergin, şunları ifade etti:

"Bulunamıyor diye bir şey yok. Sayın Ağar, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü yapmış bir devlet adamı. Bir mahkemeden mahkumiyet almış olabilir. Kendi güvenlik tedbirleri öncelikli birtakım hususiyetler var. Bunlara uygun bir zemin oluşturulmaya gayret ediliyor. Bunu, bu kadar gündemde tutmayı gerektirecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bununla ilgili uygun bir ceza infaz kurumumuzda, cezası infaz edilecektir. Biz de Adalet Bakanlığı olarak gerekli hazırlıkları yaptık, yapıyoruz. Yakında sonuçlarını görürsünüz."

Tutuklu milletvekilleri için TBMM'de yasal düzenleme yapılacağına ilişkin haberler konusunda ise Ergin, bugün TBMM'de grup başkanvekilleriyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in bir görüşmesi olduğunu kaydetti.

Ergin, "Toplantının sonucunu şu anda buradan bilemiyorum, ama samimi bir gayret içerisinde, bu sorunu çözme noktasında Sayın Meclis Başkanı inisiyatif almış görünüyor. Siyasi partilerimizin de yapıcı yaklaşımlar ortaya koyması halinde, ortaya bir şey çıkabilir mi önümüzdeki süreçte göreceğiz. Siyasi partilerimizin yaklaşımları ne oldu, toplantıda neler söylediler, şu anda içeriği bilmediğim için buradan net bir şey söyleyemiyorum" diye konuştu.


-AİHM'nin iş yükü-


Ergin, AİHM konusunda da mahkemenin yoğun iş yükü altında bunalmış durumda olduğunu belirterek, bunu azaltabilmek için çaba içinde olunduğunu ifade etti.

Toplantıda hazırlanan deklarasyona göre iki temel yaklaşımın olduğunu söyleyen Ergin, şöyle konuştu:

"Bir tanesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ulusal düzeyde uygulama potansiyelini artırmak. Üye ülkelerde sözleşmenin daha yoğun uygulanmasını, aksayan yönlerinin ulusal bazda giderilmesini öngören, bir nevi mahkemeye iş yükünün gelmemesi anlamında önleyici bir tedbir. İkincisi de mahkemenin kapasitesini artırmaya dönük bir çalışma var. Değişik önlemler öngörülüyor. Şu anda üzerinde müzakereler yapılıyor. Ve en nihayetinde bütün bu çabaların sonucunda AİHM'ye giden davaların daha seri neticelenebilmesi için bir gayret bu. Şu anda AİHM'ye gittiğinizde 4 yıl, 5 yıl süren davalar var. Bizatihi kendisi sözleşmeyi ihlal ediyor, uzun yargılama çünkü."

İngiltere'nin AİHM'nin reforma tabi tutulması için bir fon oluşturulması önerisinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Bakan Ergin, şu aşamada kararlaştırılmış bir şey olmadığını vurguladı. Ergin, Türkiye'nin Avrupa Konseyi nezdindeki daimi temsilciliğinin ve Dışişleri Bakanlığının bu teklifler üzerinde çalışmalar yaptığını kaydetti.


-"Ulusal egemenlikle çatışan alanlar gibi görünüyor"-


AİHM'nin sınırlarının iyi belirlenmesi gerektiğini belirten Ergin, AİHM'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınmış temel hakları koruma konusunda görev yapması gerektiğini söyledi.

Bakan Ergin, "Onun ötesinde AİHM'nin iç hukukta elde edilemeyen hakları ya da çiğnenen hakları telafi etmek üzere yargılama yapması gerekirken, henüz zarar oluşmadan önce birtakım kararlar verdiği görülüyor. Aynen yasama organı mahiyetinde birtakım kurallar vazettiği yönünde eleştiriler var. Bunlar ulusal egemenlikle çatışan alanlar gibi görünüyor" diye konuştu.

İngiltere'nin bu noktalarda rahatsızlığını ortaya koyduğunu, birçok ülkede de benzer hassasiyetler olduğunu söyleyen Ergin, şunları ifade etti:

"Bunun optimum noktası bulunmaya çalışılıyor. Evrensel hakların kalıcı hale getirilmesiyle ulusal egemenliğin belli bir noktada optimize edilmesi gerekiyor. Şu andaki çalışma da ona dönük. Tamamen İngiltere'nin hassasiyetleri karşılandı diyemem, ama Türkiye'nin bu hazırlık sürecinde tezlerinin önemli bir kısmı sonuç protokolünde görülecektir. Biz kendi açımızdan memnunuz diyebilirim."

Avrupa Konseyi'nin düzenlediği ve bu sabah başlayan "AİHM'nin Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans"ın açılışında İngiltere Adalet Bakanı Kenneth Clarke, AİHM'nin Avrupa Konseyi üyesi ülkeler için önemini vurgulasa da reforma ihtiyacı olduğunu söyledi. AİHM'nin reforma tabi tutulması için üye ülkelerin de yardımıyla bir fon oluşturulabileceğini kaydeden Clarke, reformun adaleti, demokrasiyi ve özgürlükleri güçlendireceğini ifade etti.

Toplantıya, Konsey üyesi ülkelerin bakanlarının yanı sıra Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AİHM Başkanı Nicolas Bratza da katıldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler