YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin Saygun'un durumu nasıl?
Ergin Saygun'un durumu nasıl?
09 Şubat 2013 16:00
Ergin Saygun’un doktoru Bakır, "hastamızın hayati fonksiyonları normal" dedi.

 

'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan, ancak sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen ve önceki gün de kalp ameliyatı geçiren emekli Orgeneral Ergin Saygun'un ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. İhsan Bakır, yaklaşık 8,5 saat süren ameliyat sonrası Saygun'un kalbine daha önce takılan protez mitral kapağın değiştirildiğini ve hayati fonksiyonlarının normal olduğunu söyledi.
 
Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat olan Ergin Saygun'un doktoru Doç. Dr. İhsan Bakır, kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Kamuoyunun ameliyat boyunca yazılı olarak bilgilendirildiğini kaydeden Bakır, Saygun'un bugün itibariyle hayati fonksiyonlarını normal olarak devam ettirdiğini belirtti.
 
Saygun'un sabah saatlerinde solunum cihazından ayrıldığı bilgisini veren Bakır, "Artık kendi solumaya başladı. Bazı yazılı ve görsel medyada hastayla ilgili hastane enfeksiyonu kaptı gibi cümleler sarf ediliyor. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Hastanesi ile ilgili farklı algılara da sebep olacağı için bir açıklama yapmaya kar verdik. Normalde toplumda yüzde 10 civarında insanların burnunda bir mikrop taşıma durumu vardır. Keza Ergin Saygun paşanın da böyle bir durumu vardı. Burnundaki bu mikrop bir şekilde bakteri yemi dediğimiz durumla kana karışmıştı. Bunun neticesinde olay kalp ameliyatına kadar gitti. Fakat bu hastaneden kaynaklanan hastane enfeksiyonu diyebileceğimiz bir durum değil. Dolayısıyla toplumda da yanlış algılara sebebiyet vermemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
Ergin Saygun'un sağlık durumunun iyiye gittiğinin anlatan Bakır, "Tansiyonu, ritmi, karaciğer ve böbrek fonksiyonları olsun iyiye gidiyor. Şu anda solunum cihazından da ayrıldı. Sayın Başbakanımız da kendisini ziyaret etti, konuştu. Biz birkaç gün daha yoğun bakımda tutup takiplerimize devam edeceğiz." diye konuştu.
 
 
CHA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler