YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin Celasin serbest bırakıldı
28 Şubat Soruşturma kapsamında adliyeye getirilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.
Ergin Celasin serbest bırakıldı
15 Şubat 2013 / 13:29 Güncelleme: 15 Şubat 2013 / 14:31

 

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarından Kemal Çetin'in ifadesini aldığı Celasin, serbest kalmasının ardından adliyeden ayrıldı.
 
Celasin'in avukatı Erol Yılmaz Aras, gazetecilere yaptığı açıklamada, sorguda yöneltilen soruların ''yüzde 90'ının genel nitelikli olduğunu'' ifade ederek, sorguda, ''Genelkurmay Başkanlığı'ndan 31 Aralık'ta geldiği iddia edilen belgenin sorulduğunu'' kaydetti.
 
Aras, müvekkilinin bunların hiçbirisinde imzası bulunmadığını belirterek, ''Müvekkilim genel olarak, kendisi zaten bunun bir darbe süreci olmadığını, olay sırasında Hava Kuvvetleri'nde Kurmay Başkanı olduğunu, herhangi bir dahlinin olmadığını söyledi'' diye konuştu. 
 
Aras, yöneltilen somut bir suçlama olmadığı için müvekkilinin serbest kalmasının normal olduğunu söyledi. 
 
Bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanlığı'nın, savcılığa ''yeni belge göndermediklerine'' ilişkin açıklamasını anımsatması üzerine Aras, ''Genelkurmay 31 Aralık itibarıyla bir belge göndermiş. 'Yeni belge göndermedik' diyorlar. Önceden gönderdiği belgeler var. O belgede de daha öncekilerden başka, imzalı bir şey yok. Batı Çalışma Grubu ile ilgili bir çalışmadan söz ediliyor. Hava Kuvvetleri Komutanımızla ilgili, herhangi bir toplantıya katıldığına dair bir iddia yoktu'' diye konuştu.
 
Savcının değerlendirmesinin ardından müvekkilini serbest bıraktığını kaydeden Aras, ''Somut bir suçlama da yöneltilmemişti. Beklenen sonuç'' ifadelerini kullandı.
 
Aras, müvekkiline sorguda, çoğu daha önce sorulmuş 40'a yakın soru yöneltildiğini, sorgu tutanağının 19 sayfa olduğunu bildirdi.
 
''Zanlıların beklerken koşullarının nasıl olduğuna'' yönelik soru üzerine Aras, zanlıların, TMK'nın 10. maddesiyle görevli başsavcıvekilinin bulunduğu katta bekletildiğini belirtti ve ''Zor koşul söz konusu değil. Son derece nezaketli davranılıyor'' dedi.
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler