YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin: AYM yanlış yapmıştır
Ergin: AYM yanlış yapmıştır
08 Temmuz 2010 00:42
Anayasa mahkemesinin kararını değerlendiren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''''Anayasa Mahkemesi işin esasına girmek suretiyle bir yanlış yapmıştır'' dedi.

Ergin, NTV'de yaptığı açıklamada, kararın “Anayasa'nın 148. maddesinin ihlali anlamına geldiğini” belirtti. 12 Eylülde yapılacak referandumu “çok anlamlı ve önemli” olarak nitelendiren Bakan Ergin, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi işin esasına girmek suretiyle bir yanlış yapmıştır. İşin esasına girmemesi gerekirken girmiştir, esas denetimi yapmıştır. Bu doğru değildir. Ancak Anayasa Mahkemesindeki süreç bu saat itibarıyla bitmiştir. Bundan sonra referandum süreci var. Mevcut haliyle belli hükümler, belli cümleler çıkartılmış haliyle bile bu Anayasa değişikliği 82 Anayasası üzerinde çok ciddi bir reform özelliğini korumaktadır. Bu anlamda halkın bu değişikliğe referandumda vize vereceğine, onay vereceğine inanıyorum. Bu hem birçok yeni hakları milletimize getirmesi noktasında hem de yargının hem bağımsızlığını hem tarafsızlığını sağlayacak düzenlemeleri içermesi açısından yine de çok önemli bir metindir.”  

REFERANDUM VAR SEÇİM YOK

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Şu anda referandum var, seçim yok'' dedi.

Ergin, TBMM'de, gazetecilerin, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliğiyle ilgili kararını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesinin kararının, Anayasa'nın 148. maddesine aykırı olduğunu söyleyen Ergin, kararın henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığını, referandumda kabul oyları daha fazla çıktığı taktirde yasalaşmış olacağını ve ondan sonra Anayasa Mahkemesinde bir denetimin söz konusu olabileceğini belirtti. Ergin, ''Ancak Anayasa Mahkemesi bunu değerlendirme kararı aldı. Arkasından da sadece şekil denetimi yapabilecekken esas denetimi yapmıştır. Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 148. maddesini ihlal etmiştir'' dedi.

Bu akşam itibariyle ''Anayasa Mahkemesindeki serüvenin sona erdiğini, bundan sonra Anayasa Mahkemesinden geçen şekliyle metnin referanduma gidileceğini'' ifade eden Ergin, referandumda milletin vereceği karara herkesin saygı göstermek zorunda olduğunu kaydetti.

Ergin, paketin, bu haliyle de Anayasa'da çok önemli reformları içerdiğini dile getirdi. Bu açıdan 12 Eylül'de yapılacak referandumda bütün vatandaşları sandığı gitmeye, görüşleri sandıkta ifade etmeye davet eden Ergin, ''Umut ediyorum ki vatandaşlarımız sandıkta bu pakete 'evet' oyu kullanacaktır'' dedi.

''Paketin ruhu bozulmamış mıdır?'' sorusuna, Ergin, ''Yapılan değişiklikler esas itibariyle parlamentonun yetkisine müdahale mahiyetindedir. Yasama yetkisi parlamentoya ait bir yetkidir. Pakette öngörülen model çoğulcu bir modeldi ama bu değişiklikten sonra çoğunlukçu bir anlayış taşıyacaktır. Buna rağmen bu haliyle de paket mevcut Anayasamızda vatandaşımıza önemli haklar sağlamaktadır. Referandum önemini korumaktadır'' diye konuştu.

Ergin, ''Maddenin içerisinde cümleler çıktıktan sonra maddenin komple düştüğü'' yönünde iddiaların sorulması üzerine, ''Bu iddiaları tartışmam bile'' dedi.

Gazetecilerin, ''MHP'nin seçim çağrısı oldu'' sözlerine, Ergin, ''Şu anda referandum var, seçim yok'' karşılığını verdi. AA

dinsizin hakkından imansız gelirmiş...
 // ibrahim çelikoğlu
israil gibi bir devlet diz çöktürüyorsa,müsebbibi bunlardır.kalkınmamak,ileri hamle yapıp teknelojiyi yakalamamak için devleti karadelik gibi yuttular......
07 Temmuz 2010 21:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler