YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon’un sekiz bin bombası var
Ergenekon’un sekiz bin bombası var
Ergenekon’un sekiz bin bombası var
10 Nisan 2008 / 10:17 Güncelleme: 10 Nisan 2008 / 00:00

Emniyet’e göre her gün yenileri ele geçen bombalar Ergenekon çetesine ait ve son operasyona dek çetenin sekiz bin bombası bulunuyordu. Şimdi ya bombaları tasfiye ediyorlar ya da mesaj veriyorlar.


KAÇ BOMBA İADE EDİLDİ?


Emniyet kaynakları Ergenekon çetesinin elinde bulunan sekiz bin bombanın bir kısmının son operasyon sonrası alındığı yere iade edildiğini düşünüyor ama iade sayısı belli değil. Ayrıca örgüte bağlı 50’ye yakın hücre de kapatıldı.


DAHA ÖNCE GELEN İKİ BOMBA ÇANTA KAYIPİstanbul Otogarı'nda içinde mini cephaneliğin bulunduğu sırt çantası ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. İhbarcının verdiği bilgiye göre Malatya'dan İstanbul'a aynı yöntemle daha önce de iki çanta geldi.


İstanbul Esenler Otogarı'nda ele geçirilen bomba yüklü çanta ile ilgili olarak yürütülen soruşturma devam ediyor. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda 2 bomba dolu çantanın daha İstanbul'a geldiği ortaya çıktı. İhbarcı polise verdiği bilgide, “Ramazan T., bana uyuşturucu dolu çanta gönderdi. Daha önce de 2 çanta göndermişti. Ancak bana paramı vermedi. Gidin o Ramazan T'yi yakalayın yakalayın” dediği öğrenildi.


Polis ihbar hattını arayan bir kişi, Malatya'dan Ramazan T. İsimli bir kişinin, kendisine uyuşturucu bulunan bir çanta gönderdiğini, daha önceden de 2 defa uyuşturucu dolu çanta gönderdiğini söyledi. Parasını vermediği için Ramazan T.'yi ihbar ettiğini söyleyen ihbarcı “Gidin o Ramazan T.'yi yakalayın” diyerek telefonu kapattı. İhbar üzerine otogara giden İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri bomba dolu çanta ile karşılaştı. Seri numaraları silinmiş MKE ve Alman tipi el bombaları ele geçirildi.


TAARRUZ TİPİ BOMBALAR


Yapılan incele sonucunda bombaların savunma ve taarruz tipi bombalar olduğu belirlendi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri, Ramazan T.'nin ve ihbarcının da aralarında bulunduğu 3 kişinin peşine düştü. Yapılan ilk incelemelerde, bu kişilerin aynı yöntemle İstanbul'a içi bomba dolu 2 çanta daha gönderdiği belirlendi.


RAMAZAN T. ARANIYOR


Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ise otobüs firması yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde çantanın Malatya'dan gitmediğini belirlendiğini söyledi. Kahya, çantanın üzerinde alıcı olarak R.T isminin yer aldığını belirterek, “Malatya Akçadağ doğumlu olan Ramazan T'nin 20 yıl kadar önce İstanbul'a taşınmış. Çantanın üzerinde iki cep telefon vardı. Bunlar incelendi ancak kullanılmadıkları anlaşıldı” dedi. Bayrampaşa'daki İstanbul Otogarı'nda faaliyet gösteren bir otobüs şirketinin emanet bölümüne bırakılan pakette seri numaraları silinmiş 5 el bombası, Kaleşnikof marka uzun namlulu otomatik tüfeğe ait 56 fişek ve 3 fünye ele geçirilmişti.


PARAMI VERMEDİ GİDİN ONU YAKALAYIN


Polisi arayan ihbarcı Ramazan T.'nin daha önce 2 çanta gönderdiğini ancak parasını vermediğini belirterek, “Gidin o Ramazan T'yi yakalayın” dedi.


HER KÖŞEDEN BOMBA ÇIKIYOR


ÜNİVERSİTE BAHÇESİNDE PATLATACAKLARDI


Esenler Otogarı'nda, içinde 5 el bombası olan sahipsiz bir çanta bulunmasının ardından dün Maltepe Küçükyalı'da da 2 bomba bulunarak imha edildi. Bombaların ilki İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin bahçesinde bulundu. Dün saat 11.00 sıralarında üniversite bahçeside şüpheli paket olduğu ihbarını alan bomba imha ekibi paketin içinde parça tesirli bomba olduğunu tespit etti. Bombanın bulunduğu bölgeyi çembere alan polis, bombayı etkisiz hale getirdi. Bir görgü tanığı, “Kimse bombanın yanına yaklaştırılmadı. Öğrencilerin panik yapmaması için kutunun içinin boş olduğu söylendi” diye konuştu.


İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ HEDEFTE MİYDİ?


Maltepe'de dün bir ilköğretim okulun yakınlarında da eski tip bir el bombası bulundu. Dün sabah saatlerinde Küçükyalı Mahallesi'ndeki Kadir Has İlköğretim Okulu'nun yakınlarındaki bir sokakta el bombası olduğu ihbarını alan polis olay yerine geldi. Emniyet görevlilerinin çağırdığı uzman polisler çevrenin güvenliğini sağladıktan sonra bombayı etkisiz hale getirdi. Eski ve yıpranmış olduğu ögrenilen bomba incelenmek üzere emniyete götürüldü. Polis yetkilileri bombanın marka ve tipi ile hangi örgütlerin envanterinde olduğu sorularına bir yanıt vermedi.


KİLİDİ ÇANTA AÇABİLİR


İkin gün önce Esenler Otogarı’nda ele geçirilen ve içinde bombalarla birlikte mermilerin de bulunduğu çantanın neden Malatya’dan İstanbul’a gönderildiğinin ortaya çıkması halinde başka operasyonların önünün açılabileceğini belirtiliyorlar.


EYLEM HAZIRLIĞI OLABİLİR


‘Ele geçirilen bombaların son dönemde armasının anlamı ne’ sorusunun ise olası iki yanıt var: Ya çete elindeki bombalardan kurtulmak için böyle bir yöntem izliyor, ya da üyelerdeki hayal kırıklığı ve endişeyi de giderecek bir eylem hazırlığı var. (Taraf, Yenişafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler