YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'un gözü 'şike'de
Bugün komisyonda görüşülmeye başlanacak olan 'şike cezalarını azaltan yasa' tasarısı Ergenekon'un tutuklu sanıklarına umut oldu. Tasarı aynı zamnada AKP'de de karışıklığa neden oldu. Vekiller tasarıdan rahatsız...
Ergenekon'un gözü 'şike'de
22 Kasım 2011 / 08:31 Güncelleme: 22 Kasım 2011 / 08:41

Şike cezalarını azaltan yasa teklifi AK Parti’de rahatsızlığa yol açtı. CHP’nin ise teklife Ergenekon sanıklarına emsal teşkil etmesi için destek verdiği ortaya çıktı. CHP kurmaylarının dün düzenlediği basın toplantısında bunun ilk işareti verildi: “Sporla ilgili davada kanun tasarısı hazırlandı. Benzer bir düzenlemeyi bekliyoruz”

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da tutuklanmasına neden olan şike operasyonunun ardından şike cezalarını azaltan yasa teklifi Meclis AdaletKomisyonu’nda bugün görüşülecek. Sporda Şiddet Yasası’nda yer alan şike cezasının 5-12 yıl hapis cezasından 1-3 yıl arasında hapis cezasına indirilmesi öngörülüyor.

AK Parti başta olmak üzere dört partinin ortak imzasıyla verilen kanun teklifi AK Parti milletvekilleri arasında rahatsızlığa neden oldu. Şike yasasındaki cezaların azaltılmasına yönelik tepkileremilletvekilleri tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaştırıldı.

AK Parti milletvekilleri şike suçuna ağır yaptırım getiren düzenlemenin 31Mart 2011’de çıkartıldığına dikkat çekerken “Kanunu daha yeni çıkarttık. Üzerinden bir yıl bile geçmedi. Aziz Yıldırım’ı hapisten kurtarmak için neden kendi yasamızı değiştiriyoruz” diyor. CHP’nin ise yasa teklifine Ergenekon sanıklarına emsal teşkil etmesi için karşı çıkmadığı ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre CHP şike yasasının çıkmasının ardından tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasına yönelik düzenlemeiçin bastıracak.

Haberal’ın kardeşi deşifre etti

CHP’nin Ergenekon planınınilk işareti dün geldi. CHPGrup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Mehmet Haberal’ın kardeşi Ali Haberal, Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan ,Mustafa Balbay’ın kardeşi Suat Balbay ile birlikte Meclis’tebasın toplantısı düzenledi. Haberal’ın kardeşi Ali Haberal, tutukluluk sürelerinin cezaya dönüştüğünü savunurken şike yasasında yapılmak istenen düzenlemeyi örnek gösterdi.

Darbe davalarının hedef alındığı toplantıda Haberal, “Tutuklamaların olduğu sporla ilgili bir başka davada Meclis’teki tüm siyasi partilerin bir araya gelerek bir kanun tasarısı hazırladıklarını görüyoruz. Tutukluluk süreleri ile ilgili olarak tüm siyasi partilerin bir araya gelerek benzer bir düzenlemeyi yapmalarını bekliyoruz. Sadece sayın vekiller için değil, tüm tutuklular için AİHM normlarında düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Tutukluluk süreleri ile ilgili düzenleme yapılarak bir ayıbın ortadan kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

Tarhan, ‘hukukun bu kadar çiğnendiği bir başka dönem yaşandığını hatırlamadığını’ söyledi. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Tutuklular konusu, artık salt bir hukuk konusu olmaktan çıkmıştır. Bir ahlak ve vicdan sorunu olmuştur” görüşünü savundu. Nazlıcan Özkan, Meclis’in bu sorunu çözmesini isterken Suat Balbay Silivri’de hukukun bittiğini ileri sürdü. (Bugün)

ŞİKE
 // YILMAZ TÜRK
her fırsatta haberal ve balbay a üzüldüğünü belirten bülent arınç çok sevinmiştir sayın bülent arınç trt nin 5--6 kanalla yaptığı yayınları beğeniyormusunuz dini içerikli bir tane düzgün yayın gösterebilirmisiniz...
22 Kasım 2011 09:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler