YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'un çıkış noktasını oluşturan metin
Ergenekon'un çıkış noktasını oluşturan metin
Ergenekon'un çıkış noktasını oluşturan metin
01 Temmuz 2008 / 10:58 Güncelleme: 01 Temmuz 2008 / 00:00

Taraf, devletin içine sızmış Ergenekon suç örgütünü ortaya çıkarama ve sorumlularını cezalandırma hedefiyle yaklaşık bir yıldır sürdürülen operasyonda çıkış noktasını oluşturan metne ulaştı.  


Video kaset çözümü 101 sayfa olan bu metin, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunana emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün eski mutemeti ve şu anda Kanada’da yaşayan Tuncay Güney’in Şubat 2001’de verdiği ifadeyi kapsıyor. 


Yaklaşık yedi yıl kayıp olan, daha sonra, 2008 yılı başında, dört adet video kasete kaydedilmiş halde, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı Adli Emanet Memurluğu’nda bulunup Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e teslim edilen metin, bugüne dek 200’e yakın kişinin Ergenekon’la bağlantılı oldukları gerekçesiyle sorgulanmasına zemin oluşturdu. 


Bu metinde, muvazzaf ve emekli subaylar, bürokratlar, işadamları, gazeteciler, sanatçılar, mafya mensuplarını da kapsayan çok geniş bir kesim Ergenekon’la ilişkilendiriliyor. 


Tuncay Güney’in ifadelerinde ayrıca, Ergenekon’un ne zaman, nasıl kurulduğu, hedefleri, örgütlenme yapısı, çalışma usulleri ve faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgiler yer alıyor.


İfade metninde adı zikredilen şahısları tek taraflı iddiaların hedefi yaparak zan altında bırakacak ayrıntıları saklı tutarken, Güney’in Ergenekon’la ilgili yapısal ve teknik bilgi içeren ifadelerden çarpıcı bölümler: 


KAYIP KASETLER 


Tuncay Güney Şubat 2001’de “Dolandırıcılık ve Sahtecilik” iddiaları ile Asayiş Şube Müdürlüğü görevlerince göz altına alınmış, burada birtakım organize suç örgütleri hakkında beyanlarda bulunması üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmişti.  


O dönemde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür olan Adil Serdar Saçan, Güney’in sorgusuna bizzat katıldı ve ifadelerini yazılı ve görsel kayda geçirtti. 


Ancak bu kayıtlar daha sonra Organize Şube Müdürlüğü arşivinde bulunamadı. Bu durum, Taraf’ın elindeki yeni kaset dökümlerinin giriş yazısında bizzat Organize Şube tarafından “Tuncay Güney’e ait mülakat kaseti bulanamamış” ifadesiyle de teyit ediliyor. Aynı yazıda, “mülakat metininin” daha sonra Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı Adli Emanet Memurluğu’nda bulunarak, videoların DVD ortamına aktarıldığı ve yeniden çözümünün yapıldığı belirtiliyor. 


 Kasetlerin ve ilk çözümü neden yedi yıldır kayıp olduğu ya da gizlendiği ise bilinmiyor.


ORDU İÇİNDE CUNTA 


Tuncay Güney ifadesinde, Ergenekon suç örgütünün “ordu içinde bir cunta” olarak kurulduğu, Özele Harp Dairesine karşı pozisyon aldığı, daha önceki kod adının “Ergin” ya da “Ergün” olduğu açıklıyor. 


Ergenekon’un “Masonik” örgütlenme modelini örnek aldığı da Güney’in ifadeleri arasında. 


DERİN DEVLET ADINA 


Güney ayrıca, Ergenekon içindekilerin “kendilerini devletin sahipleri olarak, demirbaş olarak gördüklerini” ve “devlet adına, devleti yıkmak isteyen herkesi” yok etmek istediklerini ifade ediyor. 


Güney’in Ergenekon’un amacını, “Türkiye’yi tamamen derin devlet adı altında ele geçirme” diye tanımladığı bölüm de metinde yer alıyor. 


VELİ KÜÇÜK SÖZCÜ 


Güney, o dönem muvazzaf olan bazı generaller dahil birçok tanınan ismin Ergenekon’da önemli roller üstlendiğini anlatıyor. Bu isimler arasında adı çok sık geçen ve halen Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük için, “Ergenekon’un başı mı” diye sorulduğunda, Güney’in yanıtı “Yok sözcüsü bence” oluyor. 


NATOCULAR AYRI 


Güney’in bazı üst rütbeli subayların “Ergenekoncu” ve “Natocu”diye ikiye ayrıldığını ima eden sözleri de tutanaklarda var. Güney, eski genelkurmay başkanlarından biri hakkındaki “Ergenekon üyesi mi” sorusunu “Yok değil, Natocu” diye yanıtlıyor. 


12 KİŞİLİK ŞURA 


Güney’in ifadesine göre, Ergenekon üyeliği bir grup kararıyla gerçekleşiyor. Bu konuda ayrıntıya girmeyen Güney, “Ergenekon üyesi olmanız için 12 kişilik şura olduğunu biliyorum” diyor. 


LOBİCİLİK VE MAFYA 


İfade tutanaklarında, Ergenekon’un faaliyetleri de ayrıntılı biçimde gündeme geliyor. Akın Birdal suikastından Abdullah Öcalan’ın Şam’daki evinin bombalanması girişimine dek birçok eylemde, derin devletin oynadığı rol ifadelere yansımış. 


“Mafyanın yeniden yapılandırılması, barışçı bir Mafya oluşturulması, Türkiye’nin yeniden yapılandırılması için lobi çalışması yürütülmesi”de Güney’in ifadesine göre, Ergenekon’un faaliyetleri arasında. 


MALİ KAYNAK 


Güney ayrıca, lobi çalışmalarının maddi kaynağının Ergenekon’la bağlantılı işadamlarından ve bankacılardan sağlandığını ifade ediyor.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler