YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da yeni gelişme...
Ergenekon'da yeni gelişme...
13 Ocak 2012 11:28
İkinci ''Ergenekon'' davasının 150. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile CHP Milletvekili gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ile ''Odatv davası'' kapsamında tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP Zonguldak Milletvekili ve eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Hasan Atilla Uğur'un gelmediği duruşmada tutuksuz sanıklar Muhterem Bağcı, Hüseyin Nazlıkul ve Barbaros Altıntaş hazır bulundu.

 Dünkü duruşmada savunması ve eski ifadeleri tamamlanan tutuksuz sanık Barbaros Altıntaş'ın çapraz sorgusuna geçildi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, telefon konuşmalarında Hasan Atilla Uğur'un İstanbul'daki bir otele yerleştirilen misafirleri ile ilgili geçen ''Fişi çekin'' ibaresinin ne anlama geldiğini sordu.

Söz konusu ifadeyi bilmediğini anlatan Altıntaş, Pekgüzel'in ''Otel odasında özel bir düzenek mi var neden 'fişi çekin' deniliyor'' sorusuna, söz konusu odada herhangi bir sistemin olmadığı cevabını verdi.

Savcı Pekgüzel'in bazı telefon konuşmalarına ilişkin soru sırması üzerine söz alan avukat Celal Ülgen, bu sorunun özel hayatla ilgili olduğu için sorulmaması gerektiğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Ülgen'in itirazını reddederek, savcının sorusunu sormasını istedi.

Pekgüzel'in aynı sorusunu yöneltmesinin ardından tekrar söz alan Avukat Ülgen, ''Bu soru sorulurken özel hayata girilmeden de sorulabilirdi'' şeklinde konuştu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan gazeteci Tuncay Özkan, Altıntaş'a kendisini tanıyıp tanımadığını sordu.

Altıntaş'ın bulunduğu yerden ''Hayır ilk defa burada karşılaştım'' demesi üzerine savcı Pekgüzel, ''Sanığın yüzüne bir baksın'' dedi.

Bunun üzerine sanıkların bulunduğu yöne doğru bakan Altıntaş, Özkan'ı daha önce görmediğini söyledi.

Sanığın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından sanık ve avukatların beyanlarına geçildi.

Bu arada, duruşmaya CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König de izleyici olarak katıldı. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler