YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da şok tahliye
Ergenekon'da şok tahliye
23 Ocak 2010 07:17
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan tahliye edildi.. Çapan yaklaşık 16 aydır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu....

Birleştirilen Ergenekon davasında tutuklu sanıklardan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile Üsteğmen Muhammed Sarıkaya'nın tahliyesine karar verildi. Yaklaşık 16 aydır Silivri Cezaevi'nde tutuku bulunan Çapan, işlemlerinin tamamlanmasının ardından 03.00 sıralarında CEZAEVİNDEN ayrılarak kendisini karşılamaya gelen yakınlarıyla Esenkent'teki villasına gitti.

 

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde delillerin toplanması ve tahliyeye ilişkin sanıklar ile avukatlarının taleplerinin ardından savcı Mehmet Ali Pekgüzel, tutuklu sanıklardan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile Üsteğmen Cihan Arık'ın tahliyesi yönünde görüş bildirdi. Pekgüzel ayrıca, davada sanık olarak yargılanan askerlerin dosyalarının ayrılması yönündeki sanık ve avukat taleplerinin de Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin iptaline ilişkin karar" nedeniyle reddedilmesini istedi.

 

Savcılık makamının mütalaasını sunmasının ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, ara kararlar doğrultusunda yazılan yazılar üzerine dava dosyasına gelen cevapları okudu.

Şengün, eski kuvvet koutanları emekli Orgeneraller Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek'in "Ergenekon" soruşturması kapsamında savcılık tarafından alınan ifadelerinin mahkemeye ulaştığını açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Suçlarla Mücadele Şübe Müdürlüğü'nden tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın, "Teknik takibe alınıp alınmadığı ve kendisi ile ilgili gizli soruşturmacı atanıp atanmadığına" ilişkin gelen cevabi yazıda, teknik takibin olmayıp, gizli bir soruşturmacı kaydına rastlanmadığı belirtildi.

Sanıklar Adil Serdar Saçan'ın ev ve işyeri, İlyas Çınar'ın da evinde yapılan aramaya ilişkin görüntü kaydı ile fotoğrafların da dosyaya ulaştığı belirtildi.

Duruşmaya, taleplerin değerlendirilmesi için yaklaşık 2 saat ara verildi. Aranın ardından asker olan sanıklar yönünden görevsizlik kararı verilmesine ilişkin taleplerin, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararın ardından değerlendirilmesine karar verildi.

Bazı sanıklar ile avukatlar tarafından psikolojik tedavi altına alındığı ileri sürülen tutuklu sanık Kenan Temur'un Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildiği bilindiğinden bu hastaneye yazı yazılarak Temur'un sağlık durumunun bildirilmesi istendi.

Dosya kapsamı, delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süreler dikkate alınarak sanıklar Gürbüz Çapan ve Muhammed Sarıkaya'nın tahliyelerine karar verildi.

Diğer tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin ise oy çokluğuyla reddine karar verildi. Bu karara Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün, sanıklardan Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mustafa Koç, Mustafa Özbek, Kenan Temur, Emre Baltacı, Mehmet Dalagan, Ali Oktay Şahbaz, Cihan Arık ve Ayhan Atabek'in çeşitli gerekçelerle tahliye edilmesi gerektiğini belirterek karşı oy kullandığı açıklandı. Duruşma, 08 ŞUBAT 2010 günü saat 09.00'a ertelendi. 25 OCAK 2010 Pazartesi günü, Ergenekon ana davasının görülmesine devam edilecek.

Yaklaşık 16 aydır Silivri Cezaevi'nde tutuku bulunan Çapan, işlemlerinin tamamlanmasının ardından 03.00 sıralarında yakınları tarafından cezaevinden alındı. Çapan, yakınlarının oluşturduğu konvoy eşliğinde Esenyurt Esenkent'teki villasına götürüldü. Evinin önünde bekleyen yakınları Çapan'a sarılarak tahliye kararını kutladı. Çapan, tahliye kararı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler