YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da savcı tahliye istedi
Ergenekon'da savcı tahliye istedi
12 Nisan 2013 18:04
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen Ergenekon davasından taleplere ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı 6 sanığın tahliye edilmesini istedi.

Sabah saatlerinden itibaren Silivri Cezaevi yanında bulunan duruşma salonunda görülen Ergenekon davasında sanık ve avukatların talepleri alınmıştı. Taleplere ilişkin söz alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile kendi istekleriyle emekliye ayrılan eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının tanık olarak istenmesini talep ettiklerini ancak taleplerinin reddedildiğini ifade etti. Avukat Sezer, mütalaadaki aynı iddiaların devam etmesi nedeniyle ismi geçen üst düzey hükümet yetkililerinin tanık olarak dinlenmelerine ilişkin taleplerinde ısrarlı olduklarını dile getirdi.

Taleplerin alınmasının ardından da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplere ilişkin görüşlerini dile getirdi. Sanık avukatları tarafından gündeme getirilen Milletvekilleri ile basın mensuplarının avukatlara ayrılmış bölüme alınmadıkları için not alamadıkları ve bu nedenle aleniyetin ilkesinin sağlanmadığı iddiasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirten Pekgüzel, bu konuda bir karar verilmesine gerek olmadığını söyledi.

Savcı Pekgüzel, mütalaada belirttikleri ceza miktarı ve tutuklu kaldıkları sürelerinin dikkate alınarak tutuklu sanıklar Bülent Sarıkahya, Mehmet Zekeriya Öztürk, İbrahim Özcan, Fatma Cengiz, Oğuz Bulut ve Ulaş Özel’in tahliye edilmesini talep etti.Mahkeme taleplere ilişkin kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler