YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da mahkeme karıştı
Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım, diğer sanıklarla yaşadığı tartışma nedeniyle duruşma salonundan çıkarıldı.
Ergenekon'da mahkeme karıştı
27 Ağustos 2010 / 20:55 Güncelleme: 27 Ağustos 2010 / 21:08

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada söz alan Osman Yıldırım'ın, konuşmasına, ''PKK lideri Öcalan'a yapılacak suikast girişimini haber vererek bu suikastı önleyen ve bu duruşma salonunda konuşan kırmızı fularlı, kalpaklı...'' diye devam etmesi üzerine, bazı avukatlar itirazda bulunarak, Yıldırım'ın bu şekilde konuşmasına izin verilmemesini istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, herkese konuşma hakkı verdiğini ve Yıldırım'ın da konuşmasına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Avukatların tepkisine rağmen konuşmasına devam eden Yıldırım'ın, ''PKK teröristleriyle tek tek el sıkışan hainler'' demesi üzerine, tutuklu sanıklardan İşçi Partili Hikmet Çiçek ayağa kalkarak, sözlü hakarette bulunduğu Yıldırım'ın üzerine yürüdü.

Bunun üzerine bağırmaya başlayan Osman Yıldırım, jandarmalar tarafından ağzı kapatılarak susturuldu. Yıldırım duruşma salonundan çıkarılmaya çalışılırken bazı tutuklu sanıkların Yıldırım'a vurmak istediği görüldü.

Salonun boşaltılmasını isteyen Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, duruşmaya kısa bir süre ara verdi.

Aranın ardından Doğu Perinçek ile tutuklu bazı İşçi Partililer, Yıldırım'ın hakaret içeren açıklamalarda bulunduğunu, bu nedenle konuşmasına izin verilmemesini istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese'nin, Yıldırım'ın konuşmasının savunma hakkı kapsamında olduğunu ve yarım saatlik konuşmasını tamamlaması gerektiğini söylemesi üzerine, Doğu Perinçek ile diğer bazı tutuklu sanıklar duruşma salonunu terk etti.

Bu arada avukatlar ile Özese arasında da kısa bir tartışma yaşandı.

Konuşmasına devam eden Yıldırım'ın, ''PKK örgütüne moral veren, Öcalan'a gül uzatan ve kendi dergilerinde PKK propagandası yapan, sosyalist düşünceye ihanet ettiği için dışlandığı arkadaşları tarafından bacağından vurularak topal bırakılan...'' şeklindeki sözleri üzerine avukatlardan tekrar tepki geldi.

Avukatlar, Yıldırım'ın hakaret içeren konuşmalarının savunma hakkı kapsamında olmadığını ve buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Mahkeme Heyeti Başkanı Özese de ''Sabahtan beri herkes konuşuyor, hakaret ediyor. Cumhurbaşkanından, mahkeme hakimine, savcılara kadar herkese hakaret ediliyor. Bir şey demedik'' dedi.

Avukatların itirazlarını devam ettirmesi üzerine söz alan Yıldırım, konuşmasının hakaret içerdiğini düşündüğü bölümlerini okumayacağını, ancak kendisine de bundan sonra hakaret edilmemesi gerektiğini söyledi.

Sözlerine devam eden Yıldırım'ın, konuşmasının bazı bölümlerini ''Vesaire, vesaire'' diyerek okuduğu görüldü. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler