YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekonda ilginç dialog
İkinci Ergenekon duruşması sürüyordu. Reddi hakim talebi yapıldı. Sebepler söylendi. Hakim ayağa kalkıp 'Adalet Bakanı da kim oluyor?" dedi.
Ergenekonda ilginç dialog
18 Aralık 2009 / 11:52 Güncelleme: 18 Aralık 2009 / 11:53

İkinci Ergenekon davasının 24. duruşması görülmeye başlandı. Duruşmaya üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun ''Hiçbir Adalet Bakanı’ndan şu kadar korkmam. Adalet Bakanı beni Hakkari’ye Diyarbakır’a mı sürer?'' sözleri damga vurdu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 42 sanık katıldı.

İkinci Ergenekon davasının 24. duruşması görülmeye başlandı. Duruşmada tutuksuz sanıklar Tunç Akkoç ve Adnan Türkkan’ın avukatı Servet Bora, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nu reddettiklerini söyledi. Haşıloğlu’nun, Çatalca’da görev yaptığı sırada bir arsa alımına ilişkin hakkındaki iddiaları gündeme getiren Bora, bu iddialarla ilgili dosyanın HSYK’da olduğunu belirterek Haşıloğlu'nun Adalet Bakanlığı’nın baskısı altında olduğunu iddia etti.

"KİM OLUYOR ADALET BAKANI"

Bunun üzerine üye Hakim Haşıloğlu, “Ben Adalet Bakanlığı’ndan mı korkacağım. Öyle mi? Kimseden korkmam beyefendi. Nezaket etkileyebilir. Hiçbir Adalet Bakanı’ndan şu kadar korkmam. Adalet Bakanı beni Hakkari’ye Diyarbakır’a mı sürer?" diye konuştu.

Haşıloğlu, avukat Servet Bora’ya dönerek "Siz savcıydınız, Adalet Bakanı’ndan korktunuz mu?" diye sordu. Bora’nın "Hayır efendim" cevabı karşısında Haşıloğlu, "Sizden daha aşağı değilim. Kim oluyor Adalet Bakanı. İşte söylüyorum bir hakimim ben" şeklinde konuştu.

Üye Hakim Haşıloğlu’nun bu sert açıklamaları üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, “Tartışma istemiyoruz. Kimse korkmaz. Bizim hayatımızda korku olmaz. Ne işimiz var korksak burada" ifadesini kullandı.

Başkan Şengün talebi değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara verdi.

Aradan sonra İkinci ''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, avukatların üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu ile reddi hakim taleplerini bu konuda daha önce karar verildiği gerekçesiyle reddetti.

Verilen arada reddi hakim taleplerini görüşen mahkeme heyetinin başkanı Köksal Şengün, avukatlar Servet Bora ve Ceyhan Mumcu tarafından bu celse yapılan reddi hakim talebinin, birinci ''Ergenekon'' davasının 7 Aralık 2009 tarihli duruşmasında da yapıldığını hatırlattı.

Bu talebin reddine yönelik karar verdiklerini açıklayan Şengün, Bora ve Mumcu'nun bu celsedeki ret taleplerinin geri çevrilmesine hükmettiklerini bildirdi.

Duruşmada, tutuklu sanık Birol Başaran'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

Bu arada, Silivri'de yaşanan yağış nedeniyle duruşma salonunun yer aldığı binadaki basın odasının tavan kısmından bir süre su sızıntısının olduğu görüldü. Sızıntı nedeniyle görevliler odada incelemede bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler