YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da iki kilit sanığa 9 saat sorgu
Ergenekon'da iki kilit sanığa 9 saat sorgu
Ergenekon'da iki kilit sanığa 9 saat sorgu
25 Nisan 2008 / 08:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İşyerinde Ergenekon'un yönetim şeması çıkan ve örgütün eylem planını hazırladığı ileri sürülen yazar Ergün Poyraz ve tutuklu Veli Küçük üzerindeki baskıyı azaltmak için suikast hazırlığı iddiasıyla yakalanan Bölükbaşı 9 saat sorgulandıErgenekon operasyonu kapsamında tutuklanan yazar Ergün Poyraz ve Vatan Bölükbaşı soruşturmayı yürüten savcı tarafından 9 saat sorgulandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın Poyraz ile Bölükbaşı'nın ek ifadelerinin alınmasını kararlaştırılması üzerine iki tutuklu sanık dün tutuklu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. Elleri kelepçeli olduğu gözlemlenen Poyraz ile Bölükbaşı, soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz tarafından 9 saat sorgulandı.


ERGENEKON ŞEMASI BİLGİSAYARINDA


Ergenekon Terör Örgütü'nün kilit isimlerinden biri olduğu ileri sürülen yazar Ergün Poyraz'ın işyeri ve evinde yapılan aramalarda örgütün yönetim şemasını gösteren belgelerin yanı sıra 'sivil kontra direnişi hareketi' başlığını taşıyan döküman ve 'Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi' adlı belge ele geçirilmişti. Ümraniye'de ele geçirilen bombalarla ilgili tutuklanan Oktay Yıldırım'ın çalıştığı 'Reina' adlı eğlence mekanında geçen yıl yapılan aramada ele geçirilen bir CD'de de Poyraz'ın dokümanına benzer belgeler ele geçirilmişti. Poyraz, sözkonusu CD ve belgelerden haberi olmadığını söylemişti.


JİTEM'DEN MAAŞ ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI


Doğu Perinçek'in gözaltına alınması sırasında İşçi Partisi'nde ele geçirilen bir CD'de Ergün Poyraz'ın JİTEM'den maaş aldığını gösteren belgeler bulunmuştu. Belgelerde Poyraz'a Jitem'den verilen paraların miktar ve tarihleri ile ödemeyi yapan, onaylayan ve hazır bulunan jandarma görevlilerinin isimleri ayrıntılı şekilde yeralıyor.


Ergün Poyraz'ın 28 Şubat sürecinde RP aleyhine çok sayıda kaseti medyaya servis ederek servet sahibi olduğu, Fadime Şahin-Ali Kalkancı olayını organize ettiği ileri sürülmüştü. Yazdığı kitaplar Refah Partisi'nin kapatılması davasında delil olarak yer almıştı.


Siyasi suikast planladığı iddia ediliyor


Ergenekon soruşturması kapsamında Veli Küçük tutuklandıktan sonra Vatan Bölükbaşı polis tarafından takibe alınarak MSN yazışmaları ve telefon konuşmaları izlenmişti. Bölükbaşı'nın MSN'deki yazışmalarında kendisini Türk İntikam Tugayı (TİT) üyesi olarak tanıtıp 'Veli (Küçük) abiler içerideyken eylem yaparsak üzerlerindeki baskı azalır' düşüncesiyle bazı siyasiler ve gazetecilere suikast planladığı ortaya çıkmıştı. Suikast için silah aramaya başlayan Bölükbaşı Ankara'da çalıştığı şantiyede gözaltına alınmıştı.


YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler