YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da gerginlik
Ergenekon'da gizli tanıktan mahkeme başkanına tepki.
Ergenekon'da gerginlik
09 Kasım 2012 / 12:42 Güncelleme: 09 Kasım 2012 / 12:44

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 274 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 258. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 35 tutuklu sanık katıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 30 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz yargılanan Abdülvahit Özkaya ile Muhterem Bağcı da duruşmada hazır bulundu.

Sesi ve görüntüsü salona değiştirilerek yansıtılan gizli tanık ''Emek''in dinleneceğini ifade eden Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanığın emniyet ifadesinde Alaattin Kanat, Veli Küçük ve Osman Gürbüz ile ilgili bir yapılanmadan söz ettiğini söyledi.

Özese'nin bu yapılanmayı açıklamasını istediği gizli tanık, sadece Alaattin Kanat ile aynı ortamda bulunduğunu, diğerleri ile birlikteliği olmadığını kaydetti.


-''Hala bedel ödüyorum''-


Konumu gereği Kanat'ın bu kişilerden aldığı bilgileri kendisine aktardığını ifade eden gizli tanık, ''Konumum ve yeteneklerimden dolayı o yapılanmanın içine alınmak isteniyordum. Beni kazansalardı, farklı çalışma içinde olacağımı hissediyordum. Böyle bir yapılanmanın sadece üst yapılanma değil, alt düzeyde de insanlara rahatlıkla ulaşabildiği, ulaştıktan sonra da her şeyi yapabildiklerine eminim. Onlarla birlikte hareket etmemden o kadar emindiler ki rahat davrandılar. Terörle mücadele konusuna çok katkım oldu. Mesafe kat ettik. Dananın kuyruğu da o zaman koptu. Ağır bedeller ödetilmek istendim. Benden yetki ve yeteneğimin sergilenmesi istendi. 2,5 sene kadar benimle ilgilendiler. O dönemde onlara evet de demedim, hayır da demedim. İstediklerini yaptılar. Hala da bedel ödüyorum'' dedi.

Gizli tanık ''Emek'', bu yapının emniyet, bürokrasi ve hükümet bölümüne hiç dokunulmadığını ifade ederek, sadede ordunun bir bölümünden hesap sorulduğunu, daha üst yapıya gidilmediğini, uluslararası boyutu, ABD ve NATO bağlantılarının ortaya çıkarılmadığını öne sürdü.


-Gizli tanıktan Başkan'a tepki-


Bazı şeyleri ayrıntılı anlatması durumunda kimliğiyle ilgili her şeyin net anlaşılacağını belirten gizli tanık, 32 sayfalık emniyet ifadesinin doğru olduğunu söyledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese'nin, emniyet ifadesinde ''PKK'nın Marmara bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdim'' dediğini anımsatması üzerine gizli tanık, ''Bu çok ağır bir durum oldu. Bu olmamalıydı. Galiba teknik bir arıza oldu. Bunu böyle söylememeliydiniz. Artık neyi saklayacağız'' dedi.

Özese'nin ''Bayrampaşa cezaevinde kaldığınızı söylemişsiniz'' dediği gizli tanık, ''Bunların hiçbirini söylemek istemiyorum. Ama beni zor durumda bıraktınız. Koşul ve olanaklar söylendikten sonra neyi gizleyeceğiz, merak ediyorum'' diyerek, Başkan Özese'ye tepki gösterdi.

Gizli tanık, emniyet ifadesini tekrarladığını, söylediklerinde ufak tefek hatalar olabileceğini belirtti.

Duruşma, usul gereği gizli tanık ''Emek''in emniyet ifadesinin okunmasıyla devam ediyor. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler