YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da flaş karar
Ergenekon'da flaş karar
18 Mart 2011 20:07
ÇYDD ve ÇEV yöneticileri ve üyelerinden 8 kişiyle ilgili görülen davada firari sanık Gülseven Yaşer'in avukatı, Ergenekon'da tutuksuz sanık olduğu için bu dosyadaki avukatlık görevinden bir yıl men edildi.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileriyle üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında görülen davada, firari sanık eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer'in avukatı Hüseyin Buzoğlu'nun, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı olduğu için bu dosyadaki avukatlık görevinden bir yıl süreyle men edilmesine karar verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç iddianameyi özetleyerek okudu.

Saraç'ın iddianameyi okuduğu sırada, ''Deniz Yıldızı Projesi kapsamında burs alan kızların teğmen ve bürokratlara gönderilerek, bu kişilerin kontrol altında tutulduğunu'' söylemesi üzerine sanıklar, bunların doğru olmadığını, kendilerine hakaret edildiğini belirtti. Tepki gösteren sanıklar, bunların okunmaması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, duruşmada iddianamenin okunduğunu, sanıklara savunmalarında söz hakkı verileceğini kaydetti.

Savcı Saraç'ın, okuduğu son cümleyi tekrarlayacağını söylemesi üzerine, sanıklar ve sanık avukatları buna itiraz etti. Yılmazabdurrahmanoğlu da Saraç'tan kaldığı yerden devam etmesini istedi.

İddianamenin okunmasının ardından söz alan sanık avukatları, bugün savunma yapamayacaklarını, iddianamenin okunmasının uzun süreceğini tahmin ettikleri için görsel sunumlarını yanlarında getirmediklerini, bu nedenle duruşmanın ertelenmesini istediler.

Bu arada, davanın aranan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönünde karar alınan sanığı Gülseven Yaşer'ın avukatı Hüseyin Buzoğlu, Yaşer hakkında Adalet Bakanlığı tarafından kırmızı bültenle aranması için bir talep geldiğini, bunun üzerine mahkeme heyetinin bu kararı aldığını ve Adalet Bakanlığının böyle bir talepte bulunmasının doğru olmadığını savundu.

Yaşer'e iftira atıldığını ve hukuksuz deliller elde edildiğini ileri süren Buzoğlu, ''Yaşer, Fethullah Gülen ile ilgili bir kitap yazdığı için burada. 'Hocanın Okulları' adlı kitabında Gülen'in gerçek yüzünü ortaya koyduğu için saldırıya uğradı. Bu kitaba destek veren herkes şu anda karşınızda sanık konumunda. Bu kitaptan sonra derneğe saldırılar, operasyonlar başladı'' diye konuştu.

Avukat Buzoğlu, müvekkili Gülseven Yaşer hakkındaki yakalama emri ve kırmızı bültenle aranması kararının kaldırılmasını talep etti.

Taleplerle ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç ise sanık Yaşer hakkındaki yakalama ve kırmızı bültenle aranma kararının kaldırılması yönündeki talebin reddini istedi.

Savcı Saraç, İkinci ''Ergenekon'' davasının ''örgüt üyeliği'' suçuyla yargılanan tutuksuz sanıklarından olan, Yaşer'in avukatı Hüseyin Buzoğlu'nun, bu davanın da ''Ergenekon terör örgütü üyeliği'' ile ilgili olması nedeniyle, ''örgüt üyeliği'' suçundan avukatlık görevinden yasaklanmasını istedi.

Taleplerle ilgili ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Gülseven Yaşer hakkındaki yakalama ve kırmızı bültenle aranma kararının  kaldırılması yönündeki taleplerin, Yaşer'in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların varlığı ve atılı eylemin CMK'nın 100/3. maddesinde belirtilen suçlardan olması nedeniyle reddine ve Yaşar ile ilgili infazın beklenmesine karar verdi.

Savcı Saraç'ın, sanık Gülseven Yaşer'in avukatı Hüseyin Buzoğlu'nun avukatlık göreviyle ilgili duruşmadan yasaklanması talebinin de Buzoğlu hakkında ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçundan kamu davası açılması ve bu davanın halen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmesi gerekçesiyle kabulüne karar veren heyet, CMK'nın 151/3, 4 ve 5. maddeleri uyarınca, bu dosyada kovuşturma konusu suçla sınırlı olmak üzere Buzoğlu'nun avukatlık görevinin bir yıl süreyle yasaklanmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 13 Temmuz'a erteledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler