YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da çarpıcı itiraf
Ergenekon'da çarpıcı itiraf
13 Ağustos 2012 23:48
Ergenekon davasında dinlenilen gizli tanık 'Kurşun', başörtülü öğretmen ve memurları fişlediklerini anlattı.

''Ergenekon'' davasında dinlenilen gizli tanık ''Kurşun'', Kırıkkale'de jandarmaya haber elemanı olarak çalışırken 2004-2006 yılları arasında cemaat ve tarikat içindekileri, misyonerlik faaliyeti yürütenleri, başörtülü öğretmen ve memurları fişlediklerini anlattı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sesi ve görüntüsü bozuk olarak salona yansıtılan gizli tanık, 1970'li yıllarda Kırıkkale'de sosyalist gruplarla birlikte faaliyet gösterdiğini belirterek, 2004 yılında İşçi Partisi Kırıkkale örgütüne üye olduğunu söyledi.

Gizli tanık, jandarmaya haber elemanı olarak çalıştığını ifade ederek, cemaat ve tarikat içindekilerle başörtülü öğretmen ve memurlar ile misyonerlik faaliyeti yapanları fişlediklerini dile getirdi.

Haber elemanı olarak çalışırken kendisine kimlik verilmediğini ancak para aldığını bildiren gizli tanık, 2004-2006 yılları arasında fişledikleri kişileri jandarma Astsubay Mustafa Koç'a ilettiğini ve bunların rapor haline getirildiğini aktardı.

Gizli tanık, Kırıkkale CHP il binasını üs olarak kullandıklarını öne sürerek, ''CHP'de oturup çay demliyorduk. Bilgileri el yazısıyla yazıp Mustafa Koç'a veriyordum'' dedi.

Tutuklu sanıklardan Türk Metal Sendikası eski Genel Başkanı Mustafa Özbek'in de İşçi Partisi'nin düzenlediği bazı mitinglere sponsor olduğunu söyleyen gizli tanık, şöyle devam etti:

''Özbek, sendikayı kendi babasının çiftliği gibi kullanıyordu. Cumhuriyet mitinglerinden sonra Perinçek 'Diyarbakır'da da refleks göstermeliyiz' diyerek, kardeşlik adı altında miting düzenledi. Otobüs paralarını Özbek'in karşıladığını söylemişlerdi.''

Gizli tanık, savcı Zekeriya Öz'e ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüttüğü sırada önce ihbar mektubu gönderdiğini, ardından da savcılığa giderek kendi isteğiyle ifade verdiğini anlattı.


-Salondan çıkarıldı-


Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanığa salondaki ekrana fotoğrafları yansıtılan tutuklu sanıkları tanıyıp tanımadığını sordu.

Gizli tanık, sanıklardan Tuncay Özkan'ı Cumhuriyet mitinglerinden tanıdığını söyledi.

Özkan'ın ''Yüz yüze görüştük mü?'' sorusu üzerine Başkan Özese, Özkan'ın tanığa müdahale etmemesini istedi. Özkan'ın oturduğu yerden sorusunu tekrarlaması üzerine, Başkan Özese, Özkan'ı salondan dışarıya çıkarttı.

Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi Erkan Önsel de, gizli tanığın ifadelerine müdahale edince salondan çıkarıldı.

Tutuklu sanıklardan Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun kızı ve avukatı Nazlı Çubuklu'nun ''Böyle yargılama olmaz. Sizin yaptığınız yargılama ancak bu kadar olur. Hakkınız yok'' diye bağırması üzerine Başkan Özese, avukat Çubuklu'nun dışarı çıkarılmasını istedi.

Nazlı Çubuklu, ''Siz çıkarmadınız, ben çıkıyorum'' diye bağırarak, salondan ayrıldı.

Hıfzı Çubuklu ise ''İnsanı tahrik ediyorsunuz'' diye tepki gösterdi.

Duruşma, gizli tanığın beyanlarının alınmasının ardından yarına ertelendi. AA


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler