YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da bir numarayı o biliyor!
Ergenekon'da bir numarayı o biliyor!
21 Mayıs 2010 08:15
Ergenekon'da dün bir numara tartışması yaşandı. Çapraz sorgudaki Taner Ünsal, bir numarının bilen ismi açıkladı.

Birinci "Ergenekon" davasıyla birleştirilen "Vatanseverler" dosyasının tutuksuz sanığı Taner Ünal'ın çapraz sorgusu tamamlandı. Duruşmada bir numaranın kim olduğu tartışması yaşandı.

İstanbul  13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz sanık Ünal, diğer sanıklar ile üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hasan Hüseyin Özese'nin sorularını yanıtladı.

ZİNNİ ÇAKIR BİLİYOR İDDİASI

Özese'nin, "Telefon görüşmelerinde sık sık bahsedilen 'bir numara' kimdir?" sorusuna Ünal, "Ben de merak ediyorum, bulunsun. Zihni Çakır biliyor" yanıtını verdi.

Hakim Özese'nin "Gerekirse onu şahit olarak dinleriz. Ben size soruyorum" demesi üzerine Ünal, dernekten  uzaklaştırılan  Halit Bozkurt ve Mustafa Alpay'ın, "Bir numara, derin devlet" gibi konulardan bahsettiklerini belirterek, "Bizi yönlendiriyorlar, provoke ediyorlar. Bir numara hayali bir kahraman, hayali bir örgütün hayali bir lideridir. Burada yargılanıyoruz" şeklinde konuştu.

Ünal, 35 yıl boyunca tarih araştırması yaptığını ve bu araştırmaların masraflarını kendisinin karşıladığını, hala da borçlu olduğunu söyledi.

MASRAFLARI BEN KARŞILADIM

Özese'nin, "Masrafların tamamını siz mi karşıladınız? Bu kadar masrafı nasıl karşıladınız?" sorusunu da Ünal şöyle cevapladı: "Dedemden, babamdan kalan mal varlığı ve yaptığım müteahhitlikten elde ettiğim kazançla bu masrafları karşıladım. Bundan da haz aldım. Hala matbaa borçlarım var. Bu kadar borca girme sebebimi ise milli şuur olarak
açıklayabilirim. Bu bir hastalık. Alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi, bilim ve kültür araştırmacılığı da bağımlılık ve hastalıktır. Bunu başka birisi anlayamaz."

Bu arada, duruşmada söz alan Danıştay davası sanıklarından Erhan Timuroğlu, el bombalarının verildiği iddia edilen Ataşehir'deki evin tespitine ilişkin gelen yazıda, kapıcının kendisini teşhis ettiğinin belirtildiğini kaydederek, "Ben o binaya hiç gitmedim" dedi.

Duruşmada üye hakim Haşıloğlu'nun Ünal'a sorularını yönelttiği sırada, sanıkların bulunduğu bölümde oturan tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz fenalaştı.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, duruşmaya ara verdi.

Binanın dışında bekleyen sağlık ekibi tarafından sedyeye alınarak salon dışına çıkarılan Kerinçsiz'e ambulansta müdahale edildi. Oruç tuttuğu öğrenilen Kerinçsiz'in hastaneye gitmek istemediği belirtildi.

Duruşmanın başlamasından sonra Kerinçsiz'in tekrar salona geldiği görüldü.

Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, Ünal'ın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından duruşmayı bugün 09.00'a erteledi. (A.A.)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler