YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da Ağar kararı
Mehmet Ağar hakkında verilen gerekçeli kararın ve delil klasörlerinin bir örneklerinin mahkemeye gönderilmesinin istenmesine karar verildi...
Ergenekon'da Ağar kararı
14 Ocak 2012 / 07:57 Güncelleme: 14 Ocak 2012 / 07:58

İkinci ''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılarak, Mehmet Ağar hakkında verilen gerekçeli kararın ve delil klasörlerinin bir örneklerinin mahkemeye gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada verilen yaklaşık 6 saatlik aranın ardından alınan ara kararlar açıklandı.

Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu sanık Fatih Hilmioğlu'nun avukatının talebi üzerine Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazılarak, 19 Ağustos 2003'te Jandarma Genel Komutanlığının Bilkent bölgesindeki sosyal tesislerinde sanık Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu rektörler ile görevli subayların yaptıkları iddia edilen yemekli görüşmeye hangi rektör ve subayların katıldığının ve o tarihte hangi görevde olduklarının sorulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası sanıklarından İsmail Hakkı Pekin'in savunmasında 51 nolu DVD'nin bir kopyasının Genelkurmay Başkanlığında bulunabileceğini belirtmesi karşısında, Genelkurmay Başkanlığına ulaşan DVD'nin aslının incelenmek üzere mahkemeye gönderilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve ''örtülü ödenek'' soruşturması olarak bilinen soruşturmanın akıbetinin sorulmasına karar veren mahkeme, bu konuda henüz dava açılmamış ise gerekli önlemler alınarak soruşturma evrakının incelenip iade edilmek üzere mahkemeye gönderilmesini karara bağladı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mustafa Balbay'ın bu duruşmada sarf ettiği sözlerle ilgili olarak gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Dışişleri Bakanlığına ayrı ayrı müzekkere yazılarak, gizli nitelikli belgelerin belirlenmesinde hangi kriterlerin esas alındığı ve bu tasnifte ne gibi hukuki ve idari mevzuata dayanıldığının ayrıntılı olarak bildirilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

Mehmet Ağar hakkındaki gerekçeli karar istendi

Özel yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılarak, Mehmet Ağar hakkında verilen gerekçeli kararın ve delil klasörlerinin bir örneklerinin gönderilmesinin talep edilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, basına yansıyan, Ankara Çevreyolunda yapılan aramalarda durdurulan kamyonlarda bulunduğu belirtilen el bombalarıyla ilgili olarak Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma evrakının onaylı birer örneğinin mahkemeye gönderilmesini karara bağladı.

Mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığına müzekkere yazılarak, tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un Ege Ordu Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı karargah içi-dışı ziyaret programı, Jandarma Genel Komutanlığı karargah ve karargah ek binalarında görev yaptıkları anlaşılan sanıklar Mehmet Şener Eruygur'un karargah içi-dışı ziyaret programı ile Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur, Mustafa Koç, Cihandar Hasanhanoğlu'nun ziyaretçi listelerinin dijital ortamda gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 30 Ocak'a erteledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler