YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 314. duruşma başladı
Ergenekon'da 314. duruşma başladı
13 Haziran 2013 12:14
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu, 66'sı tutuklu, 275 sanıklı "Ergenekon" davasının 314. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ile Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katıldı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında yer aldığı 14 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek ve eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Rıza Ferit Bernay’ın da aralarında bulunduğu 11 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

Korkumdan gösterilere gidemedim

Esas hakkındaki savunmasını yapan Mustafa Özbek, tek suçunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmek olduğunu belirterek, “Ben Demirel’i, Erbakan’ı eleştirdiğim kadar bile Erdoğan’ı eleştirmedim. Sendikalar sivil toplum kuruluşları, tabi ki eleştirilerini söyleyecek. Afaki şeylerle 22 ay yattım. Hakkımda müebbet istediler. İsterlerse 50 kez müebbet istesinler ben doğru bildiğimi savunmaya devam edeceğim. Ben demokratik cumhuriyeti savundum, devam da edeceğim” dedi.

“Şimdiki sendikacılar akil adam oldular” diyen Özbek, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar nedeniyle Ankara’da gençler tarafından yapılan gösterilere korkusundan gidemediğini söyledi. Özbek, “Çünkü gitsem hemen ‘Ergenekon’ yaptırıyor diyeceklerdi” şeklinde konuştu.

Cezaevinde kalırken ses tellerinde sorun çıktığını ve kanser tespit edildiğini söyleyen Özbek, “Mustafa Balbay arkadaşımızdır. Dergimizde yazı yazdığı için ayda 20 bin lira para alıyordu. Cumhuriyet Gazetesi’nin bir ekinin çıkarılmasını katkı verdik" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler