YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 291. duruşma başladı
Ergenekon'da 291. duruşma başladı
03 Mayıs 2013 11:37
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon" davasının 291. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 44 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada, bu davadan tutuksuz yargılanan "Odatv" davasından tutuklu yargılanan Yalçın Küçük, kumar operasyonu kapsamında görülen davada tutuklu olan Sami Hoştan ile başka suçtan tutuklu Selim Akkurt'un da aralarında bulunduğu 5 tutusuz sanık da hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu 22 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yapan emekli Binbaşı Fikret Emek, yıllarca terörle savaşmış ve uğradıkları bir saldırı sırasında kafasına isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle gazi sıfatını almış bir kişi olarak terör örgütü üyesi olmakla suçlanmasına anlam veremediğini söyledi.

Emek, yargılama sürecinde iddianamedeki suçlamaların asılsız olduğunu somut delillerle ortaya çıkardığını, ancak mütalaada bunlara yer verilmediğini belirterek, ''Tabiri caizse ağzımla kuş, elimle aslan yakaladım. Ama onlar, kuşta kuş gribi, aslanın da kedi olduğunu değerlendirdiler'' dedi.

Eskişehir'de annesine ait evde ele geçirilen el bombaları ile bazı malzemelerin paslı ve kullanıma elverişsiz halde olduğunu söyleyen Emek, ''Bunlar arasında şaibeli el bombası yok. Hiç bir yasa dışı örgüt elemanın ailesiyle birlikte yasadığı evde kullanıma elverişli materyaller bulunmaz. Yasa dışı örgüt mensupları bu tür malzemeleri gizli, çelik kapılı bölümlerde saklar'' diye konuştu.

Duruşma, Emek'in mütalaaya ilişkin beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler