YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunm
Ergenekon'da 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunm
Ergenekon'da 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunm
10 Kasım 2008 / 16:44 Güncelleme: 10 Kasım 2008 / 00:00

''Ergenekon'' davasının 11'inci duruşmasında, 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunması tamamlandı. iddianamenin okunmasına, 27 Ekim günü öğleden sonraki oturumda başlanmıştı.


Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın 11. duruşmasının öğleden sonraki  oturumunda, iddianameyi 2 bin 254'üncü sayfasından itibaren Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın dönüşümlü olarak okundu.


İddianamenin okunması işlemi, saat 15.35'te tamamlandı.


27 EKİMDE OKUNMAYA BAŞLANMIŞTI


İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunmasına, davanın 3'üncü duruşmasının yapıldığı 27 Ekim 2008 Pazartesi günü öğleden sonraki oturumda başlanmıştı.


28 Ekim salı günü de resmi tatil nedeniyle yarım gün okunan iddianamenin okunması, 2'si yarımşar gün olmak üzere toplam 9 gün sürdü.


İddianamenin bu 9 duruşmada cumhuriyet savcıları tarafından dönüşümlü olarak ve kısaltılarak okunması, yaklaşık 40 saati buldu.


Duruşma, iddianamenin okunmasının tamamlanmasının ardından avukatların taleplerinin dinlenilmesiyle sürüyor.


DURUŞMADAN NOTLAR


Bu arada, bugünkü duruşmanın öğleden sonraki oturumunda iddianamenin okunmasına başlamadan önce tutuklu sanıklardan Emin Gürses'in avukatı Bozkurt Nuhoğlu söz alarak, 10 Kasım dolayısıyla Atatürk için bir dakikalık saygı duruşu yapılmasını istedi.


Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de ''Biz onu sabah yaptık'' diyerek talebi kabul etmedi.


Avukat Nuhoğlu'nun ısrar etmesi üzerine Başkan Şengün, ''Biz onun gereğini sabahleyin yaptık. Mahkeme heyeti de en az sizin kadar hassastır. O konuda müsterih olun'' dedi.


Öte yandan, iddianamenin okunması sırasında salonun ışıkları 10-15 saniye süresince söndü ve hemen ardından yeniden yandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler