YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 193. perde...
Ergenekon'da 193. perde...
05 Eylül 2011 11:38
Birinci ''Ergenekon'' davasının 193'üncü duruşması başladı...

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada tutuksuz sanık Abdülmuttalip Tonçer ile başka suçtan tutuklu yargılanan tutuksuz sanık Semih Tufan Gülaltay da hazır bulundu.

Müdahil Danıştay adına Hazine avukatı Güler Özcan'ın da katıldığı duruşmaya, suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılma talepleri kabul edilen Danıştay saldırısının mağdurları eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu ise gelmedi.

Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması davasının tutuklu sanıklarından Bedirhan Şinal'in değişik tarihlerde cezaevine ve savcılığa verdiği dilekçeleri okudu.

Şinal, 22 Aralık 2008 ile 25 Kasım 2008 tarihlerinde verdiği dilekçelerdeki imzanın kendisine ait olmadığını belirterek, bu dilekçelerdeki imzanın kendi imzası ile uyuşmadığını söyledi.

Bedirhan Şinal, ''Polislerin yazdığı senaryonun altına kesinlikle imza atmadım. Geldiler çizdiler yazdılar. İmzam olmayan ifadeyi kabul etmiyorum. Bu imzanın benim olup olmadığının tespitini istiyorum'' dedi.

Başkan Özese, Şinal'in kabul etmediğini söylediği bir dilekçesinde, ''Kız arkadaşıyla yaşadığı problem nedeniyle bunalıma girdiği, kimsesiz büyüdüğü, cahil olduğu, kendisini kanıtlamak amacıyla sansasyonel eylem yapmak için mololofkokteyli yaptığı ve pişman olduğunun'' yazıldığını okudu.

Şinal de kız nedeniyle eylem yapacak kişi olmadığını belirterek, bu dilekçede sanıklar arasında yer alan Fatih Dediyok'u, ''Arabaya benzin alacağım'' diyerek, kandırdığı kısmının doğru olduğunu, diğer yazılanların da tahliye için heyeti etkilemek amacıyla olduğunu kaydetti.

Özese'nin, 19 Ekim 2010'da Silivri 5 No'lu Cezaevine verdiği dilekçesi olduğunu hatırlatması üzerine Şinal, bir cezaevi müdürünün kendisine ''Seni Osman Yıldırım'ın yanına koyacağız. Dilekçe yaz'' dediğini, ancak dilekçe yazmasına rağmen, Savcılığın Silivri 7 No'lu Cezaevinin ''konumuna uygun olmadığı'' gerekçesiyle bunu kabul etmediğini anlattı.

Şinal ''Plan içerikli bir şeydi. Osman Yıldırım'ın yanına gidecektim'' dedi.

Duruşma, Şinal'in dilekçelerinin okunmasıyla devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler