YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 174. duruşma...
Ergenekon'da 174. duruşma...
07 Mart 2011 12:02
Birinci ''Ergenekon'' davasının 174. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık katıldı. Duruşmada, tutuksuz yargılanan gazeteci Güler Kömürcü Öztürk de hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin ve Ergün Poyraz ise duruşmaya gelmedi.

Köksal Şengün'ün mazereti dolayısıyla mahkeme heyetine başkanlık eden üye
hakim Hasan Hüseyin Özese, duruşmaya çağrılan mağdurlar Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na yapılan tebligata henüz cevap gönderilmediğini kaydetti.

Duruşmada usul hakkında söz almak isteyen tutuklu sanık İsmail Yıldız'a Özese ''reddihakim'' talebi dışındaki usul hakkında söyleyeceği diğer şeyleri dinlemeyeceğini belirtti.

Yıldız, Danıştay davasıyla ilgili konuşacağını ifade ederek, ''Türkiye'nin en gizli istihbarat teşkilatının başkanıyım'' deyince Özese, ''Mikrofonu kapatın'' diyerek Yıldız'ın konuşmasına izin vermedi. Yıldız'ın konuşmakta ısrar etmesi üzerine Özese, kızarak Yıldız'ı yerine oturttu.

Duruşmada, daha sonra, Aktüel dergisinde 2006'da yayımlanan, avukat Abdülkadir Erdil ile yapılan ''Katil (Alparslan Arslan) para için önce bana geldi'' başlıklı haber nedeniyle tanık olarak çağrılan Erdil dinlenildi.

Erdil, 73 yaşında olduğunu belirterek, şu anda avukatlık yapmadığını, emekli olduğunu söyledi.

Erdil, ''Sanıkları da bu davayı da gazetelerden okudum. Olayların ne şekilde geliştiğini bilmem. Kimseyi tanımıyorum. Alparslan Arslan'ı tanımıyorum, o da beni tanımaz. Danıştay baskınından, Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasından haberim yok'' dedi.

O dönemde ismini açıklamak istemediği bir siyasi partinin genel başkan adayı olduğunu ifade eden Erdil, bu nedenle çok dolaştığını, gazete ve dergilerde röportajının çıktığını, Aktüel dergisinden de Ecevit Kılıç'la röportaj yaptığını söyledi.

Kılıç'ın kendisine ısrarla Alparslan Arslan'ı sorduğunu, tanımadığını söylemesine rağmen ısrar ettiğini, kendisinin de ''Bana zorla tanıttırmaya mı çalışıyorsun '' dediğini ifade eden Erdil, dergide yayınlanan söz konusu haberi tekzip ettirdiğini kaydetti.

Erdil, o dönemde delegeleriyle dolaştığını, adaylık sürecinde 800 bin lira masraf yaptığını söyledi.

12 Eylül döneminde yargılandığını ifade eden Erdil, Arslan'ı tanımadığını tekrarlayarak ''Bu tür olaylarda olmam'' diye konuştu.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in ''Anlattıklarınıza göre Alparslan Arslan büronuza hiç gelmedi. Doğru mu '' sorusu üzerine Erdil, ''Evet, doğru'' dedi.

Savcının sorularının ardından Özese, Alparslan Arslan'ı ayağa kaldırarak Erdil'i tanıyıp tanımadığını sordu. Erdil'i bugün burada gördüğünü belirten Arslan, ''Daha önce mahkemede ve televizyonda adını duymuş olabilirim. Tanışıyor da tanışmıyor da olabilirim. Bu konuda bir şey bilmiyorum'' diye konuştu.

Duruşma, Erdil'in tanık olarak dinlenilmesiyle devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler