YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 156. perde
Ergenekon'da 156. perde
07 Şubat 2012 11:55
İkinci ''Ergenekon'' davasının 156. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya CHP İzmir Milletvekili olan gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ile 'Odatv davası' kapsamında tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük katıldı.

Tutuklu sanıklardan 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün gelmediği duruşmada, tutuksuz sanık Mehmet Ali Çelebi de hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, savunmaların alınmasına ara verdiklerini bugünkü duruşmada taleplerin alınacağını bildirdi.

Duruşmada söz alan sanık Yalçın Küçük, başka bir mahkemede bugün duruşmasının olduğunu, ancak burayı tercih ettiğini belirterek, ''Çünkü benim ana mahkemem burası, diğerleri üvey mahkemelerimdir'' dedi.

''Odatv'' davasından tutuklu olarak yargılandığını hatırlatan Yalçın Küçük, aynı davada yargılanan Ahmet Şık'ın kendisini ''cani'' olarak gördüğünü ve her şeyden sorumlu tuttuğunu söyledi. Küçük, Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yazdığı ''Kırk Katır, Kırk Satır Ergenekon'da Kim Kimdir'' adlı kitabın, bu davanın iddianamesinden daha acımasız olduğunu öne sürdü.

Sinan Aygün'ün savunması sırasında, kendisinin ''Odatv'' davasına katıldığı için ikinci ''Ergenekon'' davasında bulunamadığını söyleyen Küçük, ''Eski dostum'' diye hitap ettiği Aygün'ün çelişkili ifadeler verdiğini öne sürdü. Küçük, AK Parti'nin Sinan Aygün'ün evinde kurulduğunu, Aygün'e de Sanayi Bakanlığının teklif edildiğini, ancak kabul etmeyince de partiyle aralarının bozulduğunu iddia etti.

Duruşma, sanık ve avukatların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler