YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 142 duruşma
Ergenekon'da 142 duruşma
18 Kasım 2011 12:32
İkinci 'Ergenekon' davasının 142. duruşması başladı...

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ve Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu 15 sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP milletvekili, eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Atilla Uğur ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, Odatv'ye yönelik operasyona ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon da hazır bulundu.

Duruşmada savunmasına devam eden tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, gizli tanık 17'nin iddialarına cevap verdi. Tolon, ''Gizli Tanık -17'nin iddialarına göre, bere ve kalpakları ucuz olsun diye İstanbul Yeşildirek'ten ve Azerbaycan'dan temin etmeye kalkmaları ve bir anda 10 bin kişinin ceplerinden çıkardıkları bere ve kalpakları kafalarına geçirerek, TBMM'ye yürüyeceklerinin ileri sürülmesi de eşine ancak bir komedi filminde rastlanabilecek bir hayal ürünüdür'' dedi.

Tolon, hayatının hiçbir döneminde yasa dışı eylemde bulunmadığını ve kimseye de yasa dışı eylemde bulunması yönünde talimat vermediğini ifade ederek, ''Her zaman hukuka uygun hareket etmeye çalıştım. Hiçbir zaman, kalpak giyilerek, yapılacak olan yürüyüşten haberdar olmadım'' diye konuştu.

Söz konusu iddiaların sahibi ile ilgili olarak, ''Bu kişi gizli tanık değil, aleni olarak müfteridir'' diyen Tolon, şöyle devam etti:

''Tanık Tayfun Güler'in, Zeytinburnu'nda 1. Ordu Komutanlığı 41. Bakım Merkezi Komutanlığı arazisinde yapılan kazıdan tonlarca altın çıkarıldığı iddiası da söylentiden ibarettir. Bu iddia üzerine Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı temsilcileri konuyla ilgili araştırma yapmıştır. Herhangi bir kişi ya da kuruma, kazı ve araştırma izni verilmediğinin anlaşıldığı ifade edilmiştir.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler