YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 142. duruşma
Ergenekon'da 142. duruşma
19 Nisan 2010 14:20
Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ''Ergenekon'' davasının 142. duruşması başladı...

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ''Ergenekon'' davasının 142. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 21 sanık katıldı.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan gazeteci Güler Kömürcü Öztürk, Rafet Arslan, Süleyman Esen ve Aykut Metin Şükre de hazır bulundu.

Tutuklu sanıklar Erkut Ersoy, Selim Akkurt ve Hüseyin Görüm ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün izinli olduğu duruşmaya, üye hakim Hasan Hüseyin Özese başkanlık yapıyor.

Bu arada, İstanbul Barosu CMK servisince Tekin Irşi için atanan avukat Mithat Gökçeli'nin mazeret bildirmesi nedeniyle duruşma başlayamadı. Daha önce atanan avukat İsmail Yanar ise önce mazeret bildirmiş, sonra da mazeretsiz olarak duruşmaya katılmamıştı.

Davaya bakan diğer avukatların araya girmesi üzerine Silivri'de görevli avukat Ramazan Işıklar arandı. Işıklar'ın, davaya girmeyi kabul etmesinin ardından, sabah başlaması gereken duruşma öğleden sonra başlayabildi.

IRŞİ'DEN KISA SAVUNMA

Duruşmada söz alan avukat Ramazan Işıklar, ''davaya bakan avukatların ricası üzerine'' yargılamanın kesintiye uğramaması için geldiğini, tutuklu sanık Hayrettin Ertekin'in avukatı olduğunu, menfaat çatışması olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Işıklar, mahkeme kabul ederse Irşi'nin avukatı olarak davaya girmek istediğini söyledi.

Hayrettin Ertekin de bu durumdan bilgisi olmadığını, kendisinin de menfaat çatışması olacağını düşünmediğini belirterek, Irşi ile bir ilişkisinin bulunmadığını anlattı.

Hakim Özese, tutuksuz sanıklar Fuat Turgut'un mazeret bildirdiğini, Salih Kurter'in de sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya gelemediğini söyledi.

Ramazan Işıklar'ı avukatı olarak kabul etmesi üzerine Irşi, savunmasını yapmak üzere salondaki kürsüye geldi.

Savunmasını kısa bir şekilde gerçekleştiren Irşi, Coco Bar'da otururken, Osman Yıldırım'ın yanına geldiğini belirterek, ''(Bir iş var, Cumhuriyet gazetesine bomba atacağız) dedi. (Hayırdır, niye bomba atacağız), diye sordum. Yıldırım da (Çıkar amaçlı bir iş almışız, bunun din ile bir alakası yok) dedi. İşi verenler türban meselesi olduğunu söyledi. (Bombayı atalım, paramızı alalım) dedi. 5 Mayıs 2006'da gazeteye gittik ve bombayı attık'' diye konuştu.

Irşi'nin savunmasını tamamlamasının ardından daha önce alınan ifadeleri mahkeme heyetine başkanlık yapan hakim Hasan Hüseyin Özse tarafından okunmaya başlandı.

A.A.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler