YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ergenekoncu cunta dağıtılsın'
'Ergenekoncu cunta dağıtılsın'
17 Kasım 2009 08:26
Darbeye Karşı 70 Milyon Koalisyonu üyeleri, Çiçek'in tahliyesini protesto etti

Darbe karşıtı sivil toplum örgütleri, 'demokrasiye müdahale planı'nda imzası bulunan Dursun Çiçek'in tahliyesini dün İzmir'de protesto etti.

Çiçek'in 43 saat içinde serbest bırakılmasını eleştiren Darbeye Karşı 70 Milyon Koalisyonu üyeleri, ordu içindeki cuntacıların yargılanmasını istedi. Meçhul subay tarafından deşifre edilen cuntacı ekibe hâlâ dokunulmadığını vurgulayan protestocular, 'Ergenekoncu cunta dağıtılsın' sloganları attı.

Demokrasiye müdahaleyi öngören 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nda imzası bulunan Dursun Çiçek'in tutuklandıktan 43 saat sonra tahliyesi sivil toplum örgütlerini ayaklandırdı. Mahkemenin tutuksuz yargılanma kararının gerekçesi de kamuoyunda şok etkisi yaptı. Zira, İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararında, 'Çiçek'in üzerine atılı suçları işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunmadığını' aktardı. Mahkeme, ne Dursun Çiçek imzalı orijinal belgeyi, ne ihbar mektuplarını dikkate almıştı.

CUNTAYA NEDEN DOKUNULMUYOR?

Kararı eleştiren sivil toplum kuruluşları dün İzmir'de protesto gösterisi yaptı. Konak'ta eski Sümerbank önünde toplanan Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu adına basın açıklaması yapan Mualla Damarsardı, ordu içindeki cuntacıların yargılanmasını istedi. Damarsardı, itirafçı subay tarafından deşifre edilen ordu içindeki cuntaya dokunulmadığının altını çizdi: "Hasan Iğsız başta olmak üzere seçilmiş hükümeti devirmek, DTP'yi yok etmek, Alevi'yi Sünni'ye, Türk'ü Kürt'e karşı kışkırtmak, azınlıkları katletmek ve darbeye zemin hazırlamak için plan üstüne plan yapanlar hâlâ görevlerinin başındadır."

Mualla Damarsardı, darbe planı iddialarının d oğruluğundan en ufak kuşkuları bulunmadığını söyledi. Damarsardı, "Çetecilik ve darbecilikle anılan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan 1. Ağır Ceza Hâkimi Osman Kaçmaz'ın meslekten ihraçları engellenmek isteniyor. Aynı güçler, Ergenekon'un üzerine giden Savcı Zekeriya Öz ve arkadaşlarını ise meslekten atmak istiyor. Tıpkı eski Şemdinli savcısı gibi. Çok sözü edilen hukuk ayaklar altında, demokratikleşme ise postallarla eziliyor." dedi. Mualla Damarsardı, darbeleri durdurmak, darbe defterini kapatmak, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin yaşananlara sessiz kalamayacağının altı çizdi: "Direnişiniz boşuna, hepiniz yargılanacaksınız. Bu topraklarda yaşayan insanları düşman olarak niteleyen sizleri mutlaka durduracağız."

TAHLİYE KARARINA SUÇ DUYURUSU

Bu arada Mersin'de Oktay Avcu isimli bir vatandaş, Dursun Çiçek'in serbest bırakılmasını protesto etmek amacıyla üzerinde 'herkese eşit adalet' yazan siyah çelengi, adliye binasının karşısına bıraktı. Avcu, son gelişmelerle yargıda toplumun vicdanını huzursuz eden olumsuzlukların gün ışığına çıktığını anlattı. Çiçek'in serbest bırakılmasının yargıda çifte standardın bir göstergesi olduğunu söyledi. "Yargının vatandaşlara ayrı, bürokratlara ayrı, askerî mensuplara ayrı muamelesini istemiyoruz. Adalet herkese eşit durmalı." diyen Avcu, daha sonra Dursun Çiçek ile ilgili tahliye kararını veren yargı mensupları hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler