YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon yerine Hrant Dink
Ergenekon Caddesi, 'Hrant Dink Caddesi' oldu
Ergenekon yerine Hrant Dink
19 Ocak 2010 / 17:41 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 17:44

Gazeteci Hrant Dink, öldürülüşünün üçüncü yıldönümünde saldırıya uğradığı Agos Gazetesi önünde anıldı.
 

Soğuk ve karlı havaya rağmen toplanan kalabalık, 'Katili tanıyoruz, adalet istiyoruz' sloganları attı. Annesi Rakel Dink'le Agos Gazetesi penceresinden kalabalığa seslenen oğul Arat Dink, öfkeli bir ses tonuyla, "Kafes Eylem Planı"na dikkat çekti. Törene Hrant Dink'in eşe Rakel, oğlu Arat ve kızları Sera ile Delal ve çok sayıda Hrant sevenleri katıldı.
 

Kalabalığın dağılmasının ardından küçük bir grup, Ergenekon Caddesi'ni gösteren tabelanın üzerine Hrant Dink Caddesi tabelasını astı.
 

Agos Gazetesi önünde Hrant Dink'in öldürüldüğü noktaya karanfiller atıldı. Rakal Dink de eşinin öldürüldüğü yere çiçek bıraktı.
 

Agos Gazetesi penceresine çıkan yönetmen Sırrı Süreyya Önder ile Gülten Kaya kalabalığı selamladı. Önder yaptığı kısa konuşmada, "O yiğit bedenin şu kaldırıma düştü, paçavralarla üzerini örttüler." dedi. Dink'in sırtından vurulduğuna işaret eden Önder, "Arkadan vuran kalleştir, şerefsizdir." şeklinde konuştu.
 

Önder, "Yere düşen Hrant kardeşimiz değil, izzetimiz, şerefimiz ve haysiyetimizdir. Kahrolsun faşizim yaşasın insanlık onuru." dedi.
 

Daha sonra pencereye Rakel Dink ve Arat Dink çıktı. Kalabalığa seslenen Arat Dink, babasının ölümünden önce yazdığı bir yazıdan dolayı 2 kişi tarafından tehdit edildiğini belirterek bu kişilerin hala bulunamadığına dikkat çekti. Üç yıl boyunca yaşadıkları ızdırabı anlatan Arat Dink, "Davanın peşini bırakmayan, Hrant Dink dostlarına teşekkür etti.
 
Kafes Eylem Planı'na da atıfta bulunan Arat Dink, "Kafes Eylem Planı diye bir plan çıktı haberiniz var mı? O planda Hrant Dink operasyonu diye bir şey var, bunu bütün millet biliyor mu? Bunu bütün medya yazıyor mu? Gayri Müslimlere saldırı planlandığını herkes biliyor mu?" şeklinde konuştu.
 

Öfkeli ve hiddetli olduğunu belirten Arat Dink, bunun nedeninin yaşadığı acılar olduğunu dile getirdi. Yapılan bu konuşmaların ardından grup sloganlar atarak olaysız şekilde dağıldı.
 

'HRANT DİNK CADDESİ'
 'Küresel-BAK' isimli bir grup ise, Halaskargazi Caddesi ile Ergenekon Caddesi'nin birleştiği köşede toplandı. Grup içerisinden bir kişi caddelerin isimlerinin bulunduğu direğe tırmanarak, Hrant Dink isimli tabelayı astı. Belediyenin hazırladığı tabela gibi hazırlanan Hrant Dink tabelasının asılmasının ardından grup coşkulu bir şekilde bu durumu alkışladı.
 CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler