YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon ve Balyoz hakimlerine şok!
HSYK'da büyük inceleme başladı. Ergenekon ve Balyoz davalarının hakim ve savcıları hakkında başlayan inceleme sonucu gerek görülürse soruşturma başlatılacak.
Ergenekon ve Balyoz hakimlerine şok!
05 Ocak 2015 / 22:50 Güncelleme: 06 Ocak 2015 / 08:05

Balyoz Davası'nın eski heyeti hakkında başlatılan inceleme kapsamında "Balyoz Davası"nda bir kısım sanıkların avukatlığını üstlenen Hüseyin Ersöz müşteki sıfatıyla ifade verdi.

HSYK Başmüfettişi görevlendirilidi

Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli Kararında yer alan "Adil yargılanma hakkının ihlal edilmiş" olduğuna dair tespitleri çerçevesinde Balyoz davası sanıklarından Orgeneral Çetin Doğan, emekli albay Hakan Büyük ve albay Nedim Ulusan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, kapanan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve üyeleri hakkında inceleme yapılmasını talep etmişti. Talep üzerine HSYK 3. Dairesi hakimler hakkında inceleme yapılması için HYSK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'yı görevlendirdi.

Balyoz eski heyetinin kusurlu olup olmadığı inceleniyor

İncelemenin Balyoz Davası'nda yeniden yargılama yapan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile koordineli gitmesi ve dosya içindeki evrakların incelenebilmesi için Anadolu Adalet Sarayı'nda Başmüfettiş Kolukısa'ya bir oda ve personel tahsis edildi. HSYK'nın görevlendirdiği müfettiş Kolukısa dosyaya giren yeni ve eski deliller doğrultusunda Balyoz eski hakimleri Ömer Diken, Ali Efendi Peksak Murat Üründü ve Aytekin Özanlı'nın yargılama aşamasında kusurlu olup olmadığı konusunu inceliyor.

"Hakimler hakkında disiplin ve ceza kovuşturması açılsın"

Talebi Bu kapsamda avukat Hüseyin Ersöz'ün müşteki sıfatıyla ifadesi alındı. Ersöz, Balyoz Davası yargılamasına konu 11 ve 17 numaralı CD'lerin üzerinde yapılan bilirkişi incelemesi ile söz konusu CD üzerindeki yazıların Mehmet Baransu tarafından savcılığa teslim edilen bavul içindeki sanık Süha Tanyeri'nin not defterinden birebir kopyalanarak makine yardımı ile CD'lerin üzerine yazdırıldığının bilirkişi raporu ile tespit edildiğini belirtti. Avukat Ersöz, yargılama sırasında usül ve kanuna aykırı hareket ettiklerini belirttiği eski Balyoz hakimleri Ömer Diken, Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Aytekin Özanlı hakkındaki şikayetini tekrar ederken, hakimler hakkında yasal incelemelerin yapılarak haklarında disiplin ve ceza kovuşturması açılmasını talep etti.

HSYK Başmüfettişi rapor hazırlayacak

HYSK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırlayacak. Hazırlanan rapor HSYK 3. Dairesi'ne sunulacak. Raporun tamamlanmasının ardından hakimler hakkında iddialar ciddi bulunursa soruşturma açılacak ve soruşturma sonuçlanana kadar tedbiren görevden uzaklaştırma kararı verilebilinecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler