YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon şüphelisi olarak ifadesi ALINACAK
Kanadoğlu, savcı Zekeriya Öz'e bizzat ifade verecek
Ergenekon şüphelisi olarak ifadesi ALINACAK
31 Mayıs 2009 / 09:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında şüpheli olarak gizlice sorgulanacak.


İki yıl önce Meclis'teki Cumhurbaşkanlığı oylamasını engelleyen 367 tezinin mimarı, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun, Ergenekon soruşturması kapsamında şüpheli olarak gizlice sorgulanacağı öğrenildi.


Kanadoğlu, önümüzdeki beş gün içinde İstanbul Beşiktaş'taki Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelerek, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz'e bizzat ifade verecek. Kanadoğlu'na Ergenekon örgütüyle ilgili genel soruların yanı sıra, Danıştay baskını ve Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması olaylarının sorulabileceği belirtiliyor. Ocak 2009'da operasyonun 10. dalgasında evi aranan Kanadoğlu'nun telefon konuşmaları da İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Danıştay'a yönelik saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanmasıyla ilgili yazısından anlaşıldığı gibi, teknik takibe takılmıştı. Takip, mahkemenin yazısında şu ifadelerle yer almıştı: "Yürütülen teknik takip çalışmaları sonucunda örgüt mensupları ile irtibatlı olduğu değerlendirilen şüphelinin adreslerinde bulundurulması muhtemel delil ve dokümanların elde edilmesi amacıyla arama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur." Yazıda, "örgüt mensupları" olarak anılan kişiler ise Sabih Kanadoğlu'nun o dönemde telefonla görüştüğü Ergenekon davası sanıkları, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ve emekli Orgeneral Kemal Yavuz.


BELGE 29 MAYIS TARİHLİ


29 Mayıs 2009 tarihli belgede Kanadoğlu'nun yedi gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade vermeye gelmesi isteniyor. İfadenin bu süre zarfında alınmaması durumunda, Kanadoğlu'nun mevcutlu kolluk marifetiyle savcılığa getirilebileceği de kaydediliyor. SABAH


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler