YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon Soruşturması kapsamında, 19 kişi gözaltı
Ergenekon Soruşturması kapsamında, 19 kişi gözaltı
18 Eylül 2008 15:40
Ergenekon Soruşturması kapsamında, 19 kişi gözaltı

Ergenekon soruşturması kapsamında dün gerçekleşen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı. Bu isimler arasında 5 teğmen ve bir askeri öğrencinin yanı sıra, aralarında tiyatrocu Nurseli İdiz ve Sisi olarak bilinen transseksüel Seyhan Soylu ile eski Ülkü Ocakları Başkanı avukat Levent Temiz de var.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Ergenekon soruşturması kapsamında dün gerçekleşen operasyonlarda ilk kez muvazzaf askerler de gözaltına alındı. Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla gözaltına alınan 19 kişi arasında 5 teğmen ve bir askeri öğrencinin yanı sıra, aralarında sanatçı Nurseli İdiz, kamuoyunda "Sisi" olarak bilinen transseksüel Seyhan Soylu ile eski Ülkü Ocakları Başkanı avukat Levent Temiz de bulunuyor.
Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianame çalışmaları kapsamında dün 5 kentte düzenlenen operasyonlar, aynı dosya kapsamında daha önce gözaltına alınan Kemal ve Neriman Aydın ile Durmuş Ali Özoğlu adlı zanlıların bağlantıları üzerine gerçekleşti.


Eşzamanlı operasyonlar
İstanbul'dan dün sabah Ankara, İzmir, Hakkâri ve Mersin emniyet müdürlüklerine gönderilen faks mesajlarıyla verilen talimatlar 5’ü teğmen 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan teğmenler şöyle: Noyan Çalıkuşu Sakarya’da, Eren?
Mumcu Hakkâri’de, Önder Koç?Elazığ’da...
Ayrıca Mersin’de de Kara Harp?Okulu öğrencisi Yaşar?Tozkoparan gözaltına alındı.
En geniş gözaltıların yapıldığı Ankara'daki operasyonlarda Aydın kardeşler ve Özoğlu ile bağlantılı sivil zanlılar Kurtcebe Bektaş, Mehmet Oğuz Kazancı, Rıfat Yıldırım, Doğukan Yorulmaz, Hamza Demir, Rıza Demir, Önder Koç, Süleyman Solmaz evlerinde sabah erken saatlerde gözaltına alındı.


Askerler Merkez Komutanlığı'nda
Etimesgut'ta konuşlu Kara Havacılık Okulu'nda görevli Teğmen Mehmet Ali Çelebi ise Çayyolu'ndaki evinde gözaltına alındı. Çelebi, öğle saatlerinde Ankara Merkez Komutanlığı'nda görevli bir albay tarafından Ankara Adliyesi'ne getirilerek adli tıpta sağlık kontrolünden geçirildi. Tekrar Merkez Komutanlığı'na getirilen Çelebi'nin fotoğrafını çekmek isteyen basın mensuplarına tepki gösteren albay, "Çekmeyin, niye çekiyorsunuz?" diye bağırdı. Çelebi Merkez Komutanlığı'nca İstanbul'a sevk edildi.
İstanbul'da görev yapan ancak eğitim amaçlı olarak İzmir'de bulunan teğmen Hasan?Hüseyin Uçar, Urla Menteş Kampı'nda inzibatlar tarafından alınarak İstanbul'a gönderildi. Askerler tarafından gözaltına alınan tüm askeri personelin sorgularının Merkez Komutanlığı'nda yapılacağı öğrenildi.
Gözaltına alınan teğmenlerin geçen yıl Kara Harp Okulu'ndan mezun olduğu ve eğitim gördükleri sırada Durmuş Ali Özoğlu'nun liderliğinde Ergenekon yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri öne sürüldü.


 


Diplomasını Büyükanıt vermişti
Gözaltına alınan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, geçen yıl Kara Harp Okulu'ndan (KHO) dördüncü olarak mezun olmuştu. 30 Ağustos 2007'de KHO'da düzenlenen törende, okul birincisi Piyade Teğmen Durmuş Ali Yüksek'e Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ikinci Teğmen Osman Ertuğal'e TBMM Başkanı Köksal Toptan, üçüncü olan Teğmen Mustafa Çelen'e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü olan Çelebi'ye de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından diplomaları verilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler