YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon savcısından açıklama
Ergenekon savcısından açıklama
15 Mayıs 2010 00:01
İkinci ''Ergenekon'' davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, ''Kamu görevlilerine yönelik sarf edilen hakaretlerin savunma hakkı içinde kaldığını söylemek mümkün değildir'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, avukatların taleplerinin alınmasının ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, ara kararlar doğrultusunda dosyaya gelen evrakı okudu.

Buna göre, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon'dan elde edilen 21 adet CD ile ilgili gerekli bilirkişi tespitlerinin yapıldığı, bununla ilgili tutanak düzenlendiği belirtildi.

Adil Serdar Saçan'ın, kaza geçirdiği tarihte araçla teknik takip altında olup olmadığına ilişkin talebine de İstanbul Emniyet Müdürlüğünden cevap verildi. Gelen yazıda, Saçan'ın 23-26 Haziran 2008 tarihleri arasında araçla herhangi bir teknik takip altında olmadığı bildirildi.


-''MAHKEMENİN TEHDİT EDİLMESİ İDDİA MAKAMININ HADDİ DEĞİLDİR''-


Duruşmada gelen evrakın okunmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplere ilişkin görüşünü açıkladı.

Pekgüzel, öncelikle bir konuya açıklık getirmek istediğini belirterek, sanıkların ve avukatların kendilerine ve mahkemeye yönelik bir kısım sözlerinden dolayı savcılık olarak işlem yapacaklarına ilişkin geçen Cuma günü yaptıkları açıklamaya değindi.

Savcı Pekgüzel, ''Mahkemenin tehdit edilmesi iddia makamının haddi değildir, böyle bir şey söz konusu olamaz. İddianameyi en ağır şekilde eleştirmek kutsal savunma hakkı kapsamındadır. Mahkeme şimdiye kadarki uygulamasıyla gerek sanıklara gerekse de müdafilerine sınırsız süre savunma hakkı tanımaktadır'' dedi.

Pekgüzel, şöyle devam etti:

''Fakat savunma adı altında kamu görevlilerine yönelik sarf edilen 'millet düşmanı, Atatürk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düşmanı, Allah düşmanı, hain, emperyalist işbirlikçi, Kuvayı Milliye düşmanı' ve buna benzer daha nice hakaretlerin savunma hakkı içinde kaldığını söylemek mümkün değildir. Bütün bu hakaret ve tehditlerin suç oluşturduğu, cezai sorumluluğu gerektirebileceği açıktır. Bunların engellenmesini, bir kanun hükmünün uygulanmasını istemek de mahkemeyi tehdit olarak algılanmamalıdır. Açıklamamız, bütün bu hakaret ve tehditlerin önlenmesi, bu eylemlerin duruşmalar sırasında icrasının hukuka uygunluk nedeni sayılamayacağının, cezai sorumluluğu bulunduğunun önceden ve bir kez daha sanıklara hatırlatılması amacı taşımaktadır. Tehdidin nasıl yapıldığını anlamak için duruşma tutanaklarına bakmanın yeterli olacağı kanaatindeyiz.''

Ardından taleplere ilişkin görüşünü açıklayan Pekgüzel, Tuncay Özkan'ın üye hakim Hüsnü Çalmuk'u reddettiğini belirterek, soyut değerlendirmeler dışında hakimin reddini gerektiren, tarafsızlığından şüphe uyandıracak bir neden ve delil göstermediğinden ret isteminin geri çevrilmesini talep etti.

Kara Harp Okulu Komutanlığına yazı yazılmasını isteyen Pekgüzel, askeri öğrencilerin garnizon dışına çıkma esas ve usulleri ile sanık Mehmet Ali Çelebi'nin askeri öğrenci olarak öğrenim süresi boyunca garnizon dışına çıkış ve dönüş tarihlerinin çizelge halinde mahkemeye bildirilmesini istedi.

Pekgüzel, Çamlıca Kız Lisesi Müdürlüğüne yazı yazılarak, okul bahçesine ya da müştemilatına dışarıdan ziyaretçi kabul edilip edilmediğinin, okulun işlettiği ya da bağlantılı olduğu bir tesis bulunup bulunmadığının bildirilmesini ve varsa 2007 yılına ait ziyaretçi kabul defterinin gönderilmesini talep etti.

Muzaffer Öztürk'ün önceki duruşmalardaki gibi tahliyesini isteyen Pekgüzel, sanık Hüdayi Ünlüer'in de delil durumu ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak serbest bırakılması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler