YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon Savcısı Özkök'ü çağırdı
Ergenekon savcısı Org. Özkök'ün tanık olarak dinlenmesini istedi
Ergenekon Savcısı Özkök'ü çağırdı
30 Mayıs 2012 / 20:29 Güncelleme: 30 Mayıs 2012 / 20:19
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında savcı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı talepleri ile soruşturmanın genişletilmesine ilişkin talepleriyle ilgili görüşünü mahkemeye sundu.

Savcı Pekgüzel, tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, eski Genelkurmay başkanlarından Hilmi Özkök, Hanefi Avcı ve AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'ın tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebinin kabul edilmesine karar verilmesini istedi. Pekgüzel, Perinçek'in eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebini ise mahkemenin takdir yetkisine bıraktı.

Savcı Pekgüzel, tutuklu sanık Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu, eski Jandarma Komutanı Atilla Işık, AK Parti Milletvekili emekli Tümgeneral Şirin Ünal'ın tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebinin de mahkemenin takdir yetkisinde olduğunu açıkladı.

Tutuklu sanıklardan İlker Başbuğ ve koğuş arkadaşı olan sanık Hurşit Tolon'un, duruşmalara katılmamaları konusunda izinli sayılmalarına ilişkin taleplerinin yerinde olmadığını belirten Pekgüzel, bu talebin ise reddine karar verilmesini istedi.

Savcı Pekgüzel, tanık Bülent Orakoğlu dinlendiği sırada üslup ve tavırları nedeniyle Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatıyla duruşma salonundan çıkarttırılan tutuklu sanık Serdar Öztürk hakkında da Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Pekgüzel, bu talebe ilişkin görevlilerin tuttuğu tutanakta Öztürk'ün, Orakoğlu'na hakaret ettiği şeklinde tutanak tutulmasını gerekçe olarak gösterdi.

Pekgüzel, toplam 17 iddianamenin Ergenekon dava dosyasında birleşmesiyle ilgili olarak, bazı sanıklar ve avukatlar tarafından bu birleştirme kararından vazgeçilmesine ilişkin taleplerin ise kararın yerinde olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi.

Tutuklu sanık emekli Orgeneral Şener Eruygur'un duruşmalara katılmasında bir sakınca olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu tarafından mahkemeye gönderilen raporun dikkate alınmasını isteyen Pekgüzel, Eruygur'un savunmasının alınması için kolluk kuvvetlerince duruşmada hazır edilmesine karar verilmesini istedi.

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nde milletvekili olan Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Hasip Kaplan'ın, davaya katılma talebinde bulundukları, mahkemenin bu talebi reddettiğini hatırlatan Pekgüzel, mahkemenin bu kararından dönmesine ve müdahilliklerini kabul etmesine ilişkin taleplerinin, kararda bir isabetsizlik bulunmadığı gerekçesiyle reddine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Savcı Pekgüzel, ayrıca, davaya katılma talebinde bulunan Sülayman Küçüksucu'nun davaya katılma talebinin ise reddine karar verilmesini istedi. Savcı Pekgüzel, tahliye taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Savcı Pekgüzel'in, toplam 12 sayfadan ve 57 ana başlıktan oluşan mütalaasını sunmasının ardından mahkeme heyeti, ara kararını hazırlamak için duruşmaya ara verdi.

(CİHAN)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler